1. Anasayfa
 2. Nedir

Dil Dökmek Deyimi Ne Anlama Gelir?


0

Dil dökmek

Dil dökmek deyimi ne anlama gelir? ve dil dökmek deyiminin cümle içinde kullanımı diye araştırma yapıyorsanız, en kapsamlı anlatım için doğru yerdesiniz.

Dil
Dil Dökmek Deyimi Ne Anlama Gelir?

Malum olduğu üzere; sözlerimizi pekiştirmek, farklı mânâlar katmak ve daha kolay anlaşılmasını sağlamak için çeşitli deyimler kullanıyoruz.

Birbirinden veciz olan bu deyimler, merâmımızı daha kısa yoldan ifade etmemize imkân tanır. Bir milletin dilini oluşturan en önemli kültürel unsurların başında atasözleri ve deyimler gelir.

Bunlar çoğunlukla mecaz anlamlar ihtiva eder. Teşbih ve kinâye gibi muhtelif edebî sanatların bir ürünü olan bu deyimler, muhatabımıza iletmek istediğimiz mesajı başka bir boyuta taşır.

‘Dil dökmek’ deyimi de onlardan biridir. Bu deyim; birini ikna edebilmek veya söylediği yalana inandırabilmek için güzel sözler söylemek anlamında kullanılır.

Dil Dökmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Dil dökmek; birini aldatma, gönlünü alma, bir kararından vazgeçirme veya bir şey yaptırma gibi amaçlarla tatlı sözler sarf etmek demektir.

-Tabiri câizse- istediğini elde etmek için süslü süslü konuşmak olarak tanımlanabilir. ‘Uzun uzun açıklama yapmak’ mânâsına da gelen dil dökmek deyimi anlamı itibariyle ‘dilinde tüy bitmek’ Deyimine benzer.

Dil Dökmek Deyiminin Cümle İçinde Kullanımına Örnekler

 • Ne kadar dil döktüysem de olmadı. Gitmeyi kafasına koymuştu bir kere.
 • İntihar etmek için çatıya çıkan adam, çevredekilere zor anlar yaşattı. Etraftakiler saatlerce dil döktükten sonra onu indirmeyi başarabildiler.
 • Önünde diz çöktüm, ne çok dil döktüm, âdeta kök söktüm, beni asla sevmedin.
 • Ayrılmak istiyorsan, kapı orada. Burada kal diye sana dil dökecek değilim.
 • Azrâil kapını çaldığı zaman, yalvarıp dil döksen de boşuna!
İlginizi Çekebilir;  Türkiye’de E Harfiyle Başlayan Kaç İl Var? İller Hakkında Kısa Bilgiler

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü