1. Anasayfa
 2. Nedir

Dil Altında Şişlik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir? Hangi Doktora Gidilir?


0

Dilinizin üstünde, ucunda ve altında bazen şişmeler görebilirsiniz. Alerjik reaksiyonlar çok yaygın bir nedendir, enfeksiyon ve AFT de şişliğe yol açabilir. Genelde bu gibi nedenler çok büyük risk oluşturmasa da 10 – 14 gün süren dil altı şişmesi tehlikelidir ve mutlaka doktora gidilmelidir.

Dil
Dil Altında Şişlik Oluşmasının Nedenleri Nelerdir? Hangi Doktora Gidilir?

Dil Atlı Şişmesinin En Sık Görülen Nedenleri

Tükürük Bezlerinde Taş Oluşumu

Tükürük bezleri içindeki taşlar zamanla sertleşir. Bu aşamadan sonra dil altı şişmeye başlar. Bu şişlik hissedilebilir derecede olur, kişide ağrı – acı gibi semptomlar görülür.

Tükürük Bezinde Kist Oluşumu

Kistler her ne kadar iyi huylu olsa da dilde şişmeye neden olur ve yeme sorunlarına yol açabilir. Acilen bir hekime muayene olmak gerekir.

Enfeksiyon

Enfeksiyon, vücudumuzun hemen her noktasında görülebildiği gibi dilaltında da görülür. Bazı enfeksiyon türlerinde belirtilere ağrı da eklenebilir. Tüketilen besinlerden, ağız ve diş bakımına dikkat etmemekten, dil ısırması gibi durumlardan dolayı enfeksiyon oluşabilir.

Dil Kanseri

Dil kanseri çok az duyulsa da bazen şişmenin nedeni olabilir. Zaten böyle bir durumda şişlik kolay kolay inmez. 2 haftayı aşan dil altı şişmesi çok risklidir. Yaraya dönüşürse beslenmeye de engel olur. Hemen bir uzman hekim desteği almak gerekir.

Lenfoepitelyal Kist

Lenfoepitelyal kist tükürük bezlerinde meydana gelir ve büyüme hızı çok yavaştır. HIV enfeksiyonu semptomlarından biridir. Dilaltı şişliğe de yol açabilir.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerji çok sık görülen bir durumdur, bazen ağız içinde de meydana gelir ve şişmeye neden olabilir. Özellikle tüketilen besinlerin kişideki yan etkisi dilaltı şişmesine yol açabilir. Bazen düzenli kullanılan ilaçlar da aynı etkiyi yapar. Böcek sokması dil için zor olsa da enderde olsa görülmektedir. Böylesi durumlarda acilen doktora giderek tedavi olunmalıdır.

Dil Altı Şişmesi için Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Dilaltı şişmesi için KBB bölümüne yani KBB doktoruna gidilir.

İlginizi Çekebilir;  Haçlı Seferleri (1147-1149) Nedenleri ve Sonuçları

Dil Altı Şişmesi Nasıl Geçer, Tedavi Edilir?

İlk olarak dil altı şişmesinin sebebine bakılır ve ondan sonra tedaviye başlanır. Tükürük bezlerindeki taşlar nedeniyle şişme varsa önce ilaç denenir, yetmezse cerrahi operasyona geçilir. Alerji için bazı besinlerden uzak durmanız istenir ve doktorunuz alerjiyi geçiren ilaçlar yazar. Kist varsa yine ameliyat gerekebilir.

Dil altı şişmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Dil altı şişmesi kısa süreli ama ara ara oluyorsa ağız içi bakıma, hijyene önem verilmelidir.

Sabah ve akşam en az iki sefer diş fırçalanmalı, iplerle diş araları temizlenmelidir.

Kola, gazoz gibi asitli içeceklerden uzak durulmalı.

Yoğun baharat içeren yiyecekler, cipsler, abur cuburlar yenmemelidir.

Her gün 8 ya da 10 bardak su içmek gerekir.

Sabah ve akşam gargara yapılabilir. Yarım su bardağı su içerisine bir tutam karbonat ve aynı miktarda tuz ekleyerek karıştırın.

Eğer dil altı şişmesi olan kişi ağız spreyi sıkıyorsa sprey sıktıktan sonra ılık suyla ağzı temizlemelidir.

Dil altı şişmesi olan kişiler alkol ve tütün ürünlerinden uzak durmalıdır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü