1. Anasayfa
 2. Nedir

Delta Oluşması İçin Hangi Koşullar Gerekir


0

Delta Oluşması

Coğrafi bir oluşum olan delta, akarsuların akıntıları ile taşınan toprak, kum, çakıl gibi malzemeleri denizin ağız kısmına biriktirmesi ve zamanla bu biriken malzemenin bir zemin oluşturması olayıdır. Oluşan bu düzlükle için akarsu akıntısının az olması şarttır. Akıntı çok olduğunda alüvyonlar birikmez ve delta oluşumu meydana gelmez. Toprağın bir tabaka haline gelmesini sağlayan şey alüvyonlardır. Akıntı az olduğunda ise istenen alüvyon miktarı elde edilir ve tabaka meydana gelerek delta oluşacaktır. Delta tamamen doğal bir olaydır, zaman içerisinde yeryüzü şekillerinin değişimi olarak da tanımlanır.  Akarsuların taşıdığı alüvyonlar toprağın içeriğini zenginleştirir. Bu da verimli topraklar demektir. Bu verimli topraklara delta isminin verilmesinin ana sebebi ise oluşan tabakanın üçgeni anımsatmasıdır. Yunan alfabesinin dördüncü harfi olan deltanın şekline benzediğinden bu oluşuma delta ovaları adı verilmiştir.

Delta
Delta Oluşması İçin Hangi Koşullar Gerekir

Delta oluşumu için gerekli ortam koşulları ise şu şekildedir;

 • Deltayı oluşturacak akarsuyun döküldüğü bölge sığ olmalıdır. Bu sayede alüvyonlu toprak birikimi daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.
 • Akarsuyun döküldüğü denizde akıntının olmaması gerekir. Aynı zamanda gel git olayının da olmaması ya da oldukça az olması istenir.
 • Delta zaman içerisinde meydana gelen bir doğa olayı olduğu için verimli topraklar ortaya çıkar. Bu zaman içerisinde de akıntı oldukça önemli bir faktördür.
 • Şelf alanı ismi verilen kıta sahanlığının da geniş olması istenen bir özelliktir.
 • Akarsuyun deniz ağzına dökülmesi gerekir. Okyanus kıyısında delta ovaları gözlemlenmez. Bunun ana sebebi ise akıntının yoğun olmasıdır.

Ülkemizde Bulunan Deltalar

Ülkemizde pek çok farklı bölge ve ilde delta ovaları yer almaktadır. Bu verimli toprakların bölgelere göre sıralanışı ise şu şekildedir;

 • Akdeniz Bölgesi;
İlginizi Çekebilir;  Hangisi Türkçe Sözlükte Yer Alır?

Çukurova: Seyhan ve Ceyhan Nehirleri oluşturur.

Silifke-Taşucu: Göksu Nehri oluşturur.

 • Karadeniz Bölgesi;

Çarşamba: Yeşilırmak Nehri oluşturur.

Bafra: Kızılırmak Nehri oluşturur.

Sakarya: Sakarya Nehri oluşturur.

 • Ege Bölgesi;

Gediz: Gediz Nehri oluşturur.

Bakırçay: Bakırçay Nehri oluşturur.

Küçük Menderes: Küçük Menderes Nehri oluşturur.

Büyük Menderes: Büyük Menderes Nehri oluşturur.

Delta ovaları mineral yönünden oldukça zengin olduğu için bu bölgelerdeki topraklar tarım için oldukça verimlidir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü