1. Anasayfa
 2. Sözler

Deli Deliyi Görünce Değneğini Saklar Atasözünün Anlamı Nedir?


0

Deli deliyi görünce değneğini saklar

Deli deliyi görünce değneğini saklar atasözü aynı zamanda bazı bölgelerde deli deliyi görünce sopasını saklar şeklinde de ifade edilmektedir. Burada değnek olarak bahsi geçen nesne sopa ve çomak anlamlarında da kullanılmaktadır.

Deli
Deli Deliyi Görünce Değneğini Saklar Atasözünün Anlamı Nedir?

Deli deliyi görünce değneğini saklar atasözünün anlamı ise başkalarına saldırmaya meyilli olan birisinin kendisi gibi saldırgan bir kişiye saldırmaktan çekindiğidir. Çünkü kendisi saldırgan bir kişi olduğundan iç dünyasını bilir. Kendisi gibi birisinin olması ise onu saldırgan olmaktan alıkoyar.

Ancak saldırgan olmayan kişilere de zulmetmeye devam edebilir. Çünkü bunda bir beis görmez. Bir noktada başkalarının hakkını yiyenler ancak kendisi gibi başkasının hakkını gasp edenlere bulaşmazlar. Bunu kötünün hakkından kötü gelir şeklinde yorumlayan da çok fazla kişiye rastlanabilir.

Zira kötüleri ve zalimleri yolundan caydıranlar hiçbir zaman iyi ve merhametli insanlar olmamıştır. Kötüyü kötü caydırır. Deli deliyi görünce değneğini saklar TDK anlamı da saldırıya açık birisi ancak kendisi gibi saldırıya açık birine saldırmaktan çekinir şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bölgesel olarak değnek sopa ile, saklamak gizlemek ile değişebilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Görümceler Bayrak Açar Atasözünün Başı Nedir? Ve Ne Demektir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü