1. Anasayfa
 2. Nedir

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü Ne Anlama Gelir?


0

Damlaya damlaya göl

Damlaya damlaya göl olur sözü deyim değil atasözüdür. Şu kadarcık şeyden ne olur? Demeyin, onları bir araya gelince devasa bir şeye dönüşebilir manası taşır. 

Damlaya
Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü Ne Anlama Gelir?

Günümüzde 50 kuruş, 1 TL ile ne olacak ki demek yanlıştır, uzun yıllar boyunca kenara atılan bu küçük miktarlar birikince çok büyük paralara ulaşabilir. Bazen küçümsediğimiz, dönüp bakmadığımız şeyler hayatımızın bir parçası haline de gelebilir. Ayrıca, bunun bana bir zarar olmaz deyip geçtiğimiz şeyler bir araya gelince büyük kayıplara neden olabilir. Farz edelim ki evdeki musluklardan birisi bozuk ve sürekli damlatıyor, sonra yaptırırım, birkaç damladan bir şey olmaz dediğinizde, ay sonu faturası ile büyük şok yaşayabilirsiniz. 

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözü Hakkında Merak Edilenler, Bilmeniz Gerekenler

Damlaya damlaya göl oluru sadece ekonomik olarak değerlendirmemek lazım. Bizim burun kıvırdığımız şeyler üst üste birikince inanılmaz boyutlara ulaşabilir. Bu atasözünü bize faydalı olacak şekilde yorumlayabileceğimiz gibi zararlı olacak şekilde de düşünmeliyiz. İslam’da israf haramdır, israf etmezsek hem dinimizi yerine getiririz hem de ekonomik olarak rahata kavuşuruz. 

Damlaya Damlaya Göl Olur ile İlgili Birkaç Örnek Cümle

Evlat, eskiler boş yere söylememişler, damlaya damlaya göl olur diye.

Bir şey sahibi olmak istiyorsan miras bekleme, gökten ineceğini de düşünme, damlaya damlaya göl olur atasözünü hatırla, kenara attıklarınla bir şey sahibi ol. 

Çok dertliyim diye üzülme! Bu sorun çözülmez deme! Sen küçük de olsa sorunu çözmeye uğraş, damlaya dalmaya göl olur…

İlginizi Çekebilir;  Şişman Zıt Anlamlısı Nedir? Örnek Cümleler

Damlaya Damlaya Göl Olur Atasözünün Çıkış Hikayesi Nedir?

Her atasözünün bir hikayesi vardır, zaten olmasa bir atanın söylediği düşünülemezdi. Asırlar öncesinden söylenen sözler, kulaktan kulağa aktarılarak günümüze kadar ulaşmaktadır. 

Damlaya damlaya göl olur sözünün hikayesinde, anlatılanlara göre, çok eskiden, bir baba, evladına para verirken azar azar verir. Tabii, tek seferde çok para sahibi olamadığı için küçük bu durumdan hoşnut değildir, çünkü neyi satın almak istese aldığı para onu karşılamaz ve durumu babasına şikayetçi bir dille iletir. 

Baba da evladına şöyle der: eğer bir şey almak istiyorsan, küçük miktarlarda verdiğim paraları kenara at, birikmesini bekle, para yettiğinde de almak istediği al. Çocuk bunu idrak edemeyince baba durumu bir örnekle anlatır. Şu karşımızdaki dev su kütlesini, gölü görüyor musun? Evet baba der, zamanında orada bu kadar çok su yoktu, yağmurlar azar azar orayı doldurdu ve şimdi kocaman bir göle çevirdi. Eğer sen de bu şekilde verdiğim paraları bir yerde toplarsan daha çok paraya sahip olabilirsin der. 

Bu güze örnek, günümüzde tüm dünyaya örnek teşkil etmiştir. Azıcık şeyle ne olur diyenler, gölleri örnek alarak damlaya damlaya göl olur sözünü söylemeye başlamıştır. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 1
  k_t_
  Kötü