1. Anasayfa
 2. Nedir

Damar Atması Neden Olur? Damar Atmasına Ne İyi Gelir?


0

Damar Atması

Vücudumuzun belirli bölgelerinde damar atması görülebilir ve birçok kişi bu sorunu yaşamıştır. Sadece sağlık sorunları olanda değil, normal kişilerde de görülür. Büyük çoğunluğa bakıldığında kötü bir şeye işaret etmez ama yine de diğer belirtilere de göz atmak lazım. Bazı damar atmalarının nedeni çok ciddi rahatsızlıklardan kaynaklanır. Özellikle tıkanıklık varsa atma görülebilir. Sadece; kol, bacak, ayak değil, sırttan omuzlara doğru da görülebilir.

Damar
Damar Atması Neden Olur? Damar Atmasına Ne İyi Gelir?

Damar Atmasının Olası Nedenleri Madde Madde

 • Magnezyum
 • B12 Vitamini Noksanlığı
 • D Vitamini Eksikliği
 • Basınca maruz kalma
 • Sürekli oturur ya da yatar vaziyette olmak
 • Aşırı kilo sorunu
 • Stres altında bir yaşam
 • Yoğun ve zorlayıcı işlerde çalışma
 • Yapılan egzersizlerin vücuda ağır gelmesi
 • Diyabet
 • Kaza ya da darbe alma
 • Hormonal değişimler, rahatsızlıklar
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığı
 • Kanla ilgili hastalıklar
 • Sinir sisteminde yaşanan rahatsızlıklar
 • Damarların büzüşmesi ya da tıkanıklık olması gibi durumlar damar atmasının nedenleri arasındadır.

Damar Atması Neden Olur?

Damar atması şikayetiyle muayene olan birçok kişide tıkanıklık veya daralma görülmüştür. Tıkanıklığın oldu bölgeler ven – arteller ise o zaman acilen tedavi edilmesi gerekir.

Vitamin ve minerallerin yeteri kadar alınamaması durumunda da damar atması yaşanabilir.

Sürekli kafaya bir şey takıyorsanız, stresli bir ortamınız varsa, depresif moddaysanız o zaman damar atmaya neden olabilir.

Eğer damar atma, tıkanıklık ya da daralmadan kaynaklanmıyorsa, kötü günler geçiriyorsanız özellikle omuz bölgesinde atma yaşanır. Nörolojik rahatsızlıklar da damar atmasına neden olur ve bütün yaşamı olumsuz etkileyebilir.

İşiniz gereği sürekli ağırlık kaldırıyorsanız yine damarlarda atma yaşanabilir. Bu gibi durumda tıkanıklıktan korkmanıza gerek yoktur.

İlginizi Çekebilir;  Göz Görmeyince Gönül Katlanır Ne Demek?

Kazara bir yere çarptıysanız, yumruk ya da başka bir cisimle darbe aldıysanız bu durumda da damar atması görülebilir. Ani bir hareket de damarlara zarar verir ve atma görülür, bazen buna seğirme ismi de verilir.

Eğer bu atma durumu eğer bacaklara sıçradıysa tıkanıklık ihtimali yüksek demektir. Aslında nadiren görülen atmalar ile tıkanıklık kaynaklı atmaları anlamak da mümkündür. Sürekli bir kasılma yaşanıyorsa ve atma devamlı bir hale geldiyse tıkanmadan şüphelenilir. Yaşlılık durumlarda ise ihtimali daha da artmaktadır.

Damar atma sorunu boyun bölgelerinde yaşanıyorsa yaştan dolayı olabilir. Genelde seğirme gibi hissedilir. Yastığınızı ya da uyuduğunuz şekli değiştirerek bu durumdan kurtulmanız mümkün. Ters ve ani hareket kaynaklı da damar atmasını yaşanabilir.

Damar atmasının altındaki neden genelde tehlikeli olmasa da yine de ihmal etmemeli, doktora muayene olunmalıdır.

Damart Atması Sorunu için Hangi Bölüme Doktora Gidilir?

Damar atması için; dahiliye, iç hastalıkları bölümündeki bir uzman doktora gidilir.

Damar Atması Nasıl Tedavi Edilir, Geçer?

Damar atması için iç hastalıkları uzmanına gittikten sonra sizde kan testi isteyebilir, elle muayene de yapabilir. Eğer vitamin eksikliğinden oluyorsa bazı yiyecekleri tüketmenizi önerebileceği gibi gıda takviyesi de yazabilir.

Damar atmasını geçirmek için soğuk ya da sıcak kompres uygulayabilirsiniz. Sıcak için su torbasını damar atan bölüme tutun ve birkaç dakika bekletin, damarlara rahatlatır, damar atmasına iyi gelir. Soğuk kompres için; buzları kalın bir beze koyun ve belirli aralıklara damar atan yere koyun, sürekli tutmayın, cildinize zarar verebilir.

Eğer, işiniz gereği sürekli oturmak zorundaysanız hareket zamanı gelmiş demektir. Düzenli hafif tempo yürüyüşler ya da evde yapılan egzersizler ile damar atması geçebilir.

Damar atması, boyun bölgesinde ya da yakın çevresindeyse yatış şeklinize çeki düzen verin. Çünkü damarlarda meydana gelen sıkışma, basınç atmaya neden olur. Farklı ve sağlıklı bir uyku pozisyonuna geçerseniz damar atması da geçer.

İlginizi Çekebilir;  Instagram Bildirimleri Nasıl Açılır?

Spor yapmayı seviyorsanız, hızlıca kas yapayım diyorsanız biraz sporu abartmış olabilirsiniz. O yüzden damar atması geçene kadar hafif sporlar yapın.

İdeal kilo aşıldığı zaman, birçok hastalık kendini gösterir. Normal kilodan fazla kişilerde de belirli bölgelerde damar atması görülebilir. Beslenme ve diyet uzmanına giderek zayıflayarak damar atmasını tedavi edebilirsiniz.

Beslenme alışkanlıkları da damar atmasına neden olabilir. Özellikle alkollü içecekler ve tütün ürünleri içenlerde de görülür. Beslenme listenize yeşil yapraklı sebzeleri dahil edin, fast-food ve paketli gıdaları azaltın, kötü alışkanlıkları bir kenara bırakın.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü