1. Anasayfa
 2. Nedir

Cips Yemek Kilo Aldırır Mı?


0

Cips

Cips yemek hemen hemen herkesin tutkunu olduğu bir eyleme dönüşmüş durumda. Film izlerken ya da bir şeyler içerken yanında cips yemenin tadı paha biçilemez. Yine de cips yemekle ilgili sivilce çıkarttığı, kilo aldırdığı, sağlıksız olduğu gibi pek çok kriteri es geçmemek gerekiyor. Bunlar her ne kadar bizi durdurmuyor olsa da aslında cips yemenin vücudumuza etkilerini bilmemiz gerek.

Cips
Cips Yemek Kilo Aldırır Mı?

Cips Zararlı Mıdır?

Cips zararları ile göz önüne alındığında aslında en sağlıksız yiyecekler arasında bile listelenebilir. Dolayısıyla hem kilo alımını mümkün kılması hem de sağlığımıza verdiği negatif etkiler neticesinde büyük problemlerin başlangıcı olabilir.

 • Yüksek Kalorisiyle Kilo Alımını Hızlandırır

Cips yemenin en büyük bedeli alınacak olan yüksek kalorilerdir. Keza 15-20 tane cips tüketildiğinde ki bu sayı ortalama bir paketten çıkan cips sayısıyla eşdeğerdir, 150 kalori alınır. Bir paket cipste 150 kalorinin yanı sıra yaklaşık olarak 10 gram civarlarında da yağ bulunur. Yani kalori yönünden zengin olduğu kadar yağ açısından da zengin bir besindir. Bu ikisinin yüksek oranlarda alımı ile beraber kilo alımı hızlanır. Düzenli tüketilmesi ise obezite, diyabet, damar tıkanıklığı ve kalp rahatsızlıkları gibi ciddi problemlere sebebiyet verir.

 • Kalp Sağlığını Tehdit Eder

Her ne kadar günümüzde cips gibi ürünlerde trans yağ yoktur ibaresine sık sık rastlatsak da işlenmiş gıdalarda trans yağ kullanımı önemli bir unsurdur. Trans yağlar arterlerde yani ana damarlarımızda tıkanıklığa yol açar. Damar tıkanıklıkları olası kalp krizlerinin ve kalp spazmlarının tetikçisi olur. Arterlerin tıkanması kalbe oksijen ulaşmamasını sağlayacağından koroner hastalıklara yakalanma riski kat ve kat artar. Harward Sağlık Enstitüsü yaptığı açıklamalarla trans yağ kullanılan cips ve benzeri işlenmiş hazır gıdaların tüketilmesinin ömrü kısalttığını duyurmuştur.

 • Kan Basıncını Yükseltir
İlginizi Çekebilir;  En İyi Instagram Kullanıcı Adları

Kan basıncı yani tansiyon hepimizin hayatında önemli bir yer ediniyor. Cips gibi işlenmiş gıdaların tüketimi ise kan basıncını yükselten yegane etkiler arasında yer alıyor. Nedenine bakıldığında ise lezzetin daha ön plana çıkması için kullanılan sodyumla karşılaşılıyor. Yüksek tuz miktarından dolayı cipsler tansiyonu yükselterek olası bir hiper tansiyon sorununa yol açabiliyor. Kalbin tamamıyla iflas etmesi ve işlevini yerine getirmemesi, böbrek temelli rahatsızlıklar, koroner kalp rahatsızlıkları, felç ve inme gibi sorunların kaynağında tansiyon gelebilir. Çünkü 20-30 gram dolaylarında cips yediğinizde ortalama 120 miligram ile 180 miligram arasında tuz tüketmiş olursunuz. Bu oran çok ciddi bir oran olsa da pek çok kişi farkında değildir.

 • Kötü Kolesterolü Yükseltir

Cips gibi hazır işlenmiş gıdaların içerdiği yüksek miktardaki zararlı yağ oranı kolesterol için ciddi riskler taşır. Kötü kolesterolü yükselten cipsler aynı zamanda düzenli tüketme ile beraber iyi kolesterol seviyesini de aşağıya çeker. Buna sebep olan trans yağ gibi zararlı yağların kullanılmasıdır.

 • Cilt Sağlığını Bozar

Ne kadar çok cips yenirse o kadar yağlı bir cilde sahip olursunuz. Yağlı cilt yapısı ise gerekli hijyen koşullarının sağlanamadığı her anı gözeneklerde bakteri üretmekle geçirir. Bu bakteriler siyah nokta, akne ve sivilce oluşumu olarak karşımıza çıkar. Bir süre sonra önü alınamayacak düzeyde sivilceli bir cilde sahip olmak mümkündür.

 • Kanser Yapıcı Besinler Arasındadır

Cips üretimi yalnızca yağlar ve baz malzeme ile sınırlı değildir. Aynı zamanda lezzeti arttırmak, aroma ile bağlayıcılık oluşturmak ve düzenli tüketime sevk etmek için birçok kimyasal kullanılır. Bu kimyasallardan birisi ise Akrilamid olarak bilinir. Akrilamid aynı zamanda sinir deformasyonuna sebep olan, kanser hücrelerinin oluşumunu ve yayılmasını hızlandıran kimyasal bir maddedir. Akrilamid kimyasal bir madde olarak tepkime sonucu ortaya çıkar. Bileşenleri ise Asparagin ile şekerdir. Hem asparagin hem de şeker patatesin içerisinde bol miktarda bulunur. Yani ısı ile beraber patateste yaşanan reaksiyon Akrilamid oluşumuna sebep olur ve bu da kanser için ciddi bir riske dönüşür.

 • Besin Değerleri İnanılmaz Derecede Düşüktür
İlginizi Çekebilir;  Peygamber Efendimizin (sav) Kardeşi Var Mıdır?

Her ne kadar patatesin faydaları saymakla bitmese de cips tüketmek patates tüketmekten oldukça farklıdır. Örneğin patates içerisinde C vitamini ve potasyumu bol miktarda barındıran, diğer minerallere de sahip bir sebzedir. Ancak cips çok yüksek ısılarda trans yağ gibi zararlı yağlar kullanılarak üretilen bir işlenmiş gıdadır. Bu ısılarda ve yağ katkısıyla beraber tüm bileşenlerini yitirir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü