1. Anasayfa
 2. Nedir

Çilek Mevsimi Ne Zaman? Çilek Ne Zaman Yetiştirilir?


0

Çilek

En sevilen meyve nedir diye bir anket yapılsa çilek muhtemelen listenin üst sıralarında yer alacaktır. Herkesin severek yediği ve kokusundan lezzetine her anlamda müthiş bir meyve olan çilek yiyeceklerde dekoratif amaçlı da kullanılabiliyor. Sağlığa yararının yanında cilt bakımı için de önemli bir unsur olması çilek ekmek isteyenlerin sayısını arttırıyor.

Çilek
Çilek Mevsimi Ne Zaman? Çilek Ne Zaman Yetiştirilir?

Özellikle organik çilek yetiştiriciliği için kolları sıvayanların ilk aklına gelen soru ise çilek hangi mevsimde yetişir oluyor. Bir ilkbahar meyvesi olan çileğin şifa kaynağı olmasında en önemli etkenler ise içerdiği vitamin ve minerallerdir.

 • C vitamini
 • A vitamini
 • Folat
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Kalsiyum
 • Besin lifi

Özellikle C vitamini deposu olmasından dolayı sağlığımıza yönelik pek çok pozitif katkı sağlayabilmektedir. Eğer çilek yetiştirmek istiyorsanız hakkında bilmeniz gereken bazı ipuçları var.

Çilek Hangi Mevsimde Yetişir?

Çilek tam anlamıyla bir ilkbahar meyvesidir. Henüz yaz gelmemişken Pazar tezgahlarında ve manavlarda yerini alır. Bu takriben Mayıs ayına tekabül eder. Yani çilekler Mayıs gibi toplanarak satışa hazır hale gelir. Vitamin ve mineral açısından çok zengin oluşu, lezzeti ve kokusuyla büyüleyici bir meyve olması ve aynı zamanda herkesin sevmesi onu daha da özel kılabiliyor.

Çileğin Cilde Faydaları

Çileğin faydaları ile ilgili en önemli unsurlar hep sağlık özelinde sanılıyor. Fakat aynı zamanda cilde sağladığı yararlar ile de uzun uzadıya inceleyebiliriz. Çünkü içerdiği zengin bileşenler sayesinde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu pek çok şeyi sağlayabiliyor.

İlginizi Çekebilir;  Green Bubble Kullanlar Memnun mu? Yorumları Nasıl? Tavsiyeleri Neler?

Göz Altı Morlukları ve Şişlikler

Göz altı morluklarından şikâyetçiyseniz ve aynı zamanda göz altı torbalarınız sizi rahatsız ediyorsa bunun çözümünü doğal olarak arayabilirsiniz. Doğal yöntemler arasında da çilek ile göz masajı yapmak son derece popülerdir. Bunun için çileği ince ince dilimleyerek hazırlayın. Ardından gözünüzün üzerine koyarak yaklaşık olarak 10 dakika kadar bekletin. Bu süreç tamamlandıktan sonra gözlerinizi ve göz altlarınızı ılık suyla güzelce durulayarak yıkayın. Düzenli olarak uygulanması durumunda göz altı torbalarını ve morluklarını giderdiğini söyleyebiliriz.

Cildin Gençleşmesi

C vitamini denince insanların aklına ilk olarak portakal ve türevleri gelir. Oysa çilek ile portakal kıyaslandığında C vitamini yönünden çilek daha etkin bir meyvedir. Bu yüzden cilt gibi yenilenmeye, nem dengesini korumaya ve gençleşmeye ihtiyaç duyan elastik yapılarda C vitamini için çilek tüketilebilir. Düzenli çilek tüketmek cildinizi daha genç gösterir.

Çileğin Sağlığa Faydaları

Çileğin yararları arasında tabii ki pek çok rahatsızlıktan gündelik yaşamda daha pozitif biri olmaya kadar uzanan geniş bir skala var.

Kansere Karşı Tüketilebilecek Yiyecekler Arasındadır

Kansere karşı koruma sağlayan yiyecekler arasında çilek bulunmaktadır. Ki aynı zamanda uzmanlar çilek yemenin kan şekerini dengelediğini, kalp krizi gibi ihtimalleri azalttığını ve felç riskini düşürdüğünü vurgulamaktadır.

En İyi Antioksidan Kaynaklarından Birisidir

En lezzetli meyveler arasında olduğu gibi aynı zamanda en güçlü antioksidanlar arasında da yer almaktadır. Çünkü A vitamininin yanında B6 ve B12 vitaminlerini de içermektedir.

Damar Sağlığı İçin Önerilir

Çilek içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde pek çok rahatsızlığın önlenmesine vesile olur. Damar tıkanıklığı bunlardan birisidir. Dolayısıyla kalp ve damar rahatsızlıkları için önemli bir rol oynar. B, C ve K vitamini içeriği vücudun ihtiyaç duyduğu gücü sağlayan yegane faktördür.

İlginizi Çekebilir;  Namaz İbadetinin İslam Dininde Yeri Ve Önemi

Kalp Sağlığı İçin Önerilir

Damar ve kalp sağlığı birbirinden ayrı düşünülemez. Çilek aynı zamanda içerdiği folat sayesinde yüksek miktarda kan üretiminin önünü açar. Böylece kalp çok daha stabil çalışabilir ve uzun yıllar sağlık sorunu yaşamamanız için bunu sürdürür. Alzheimer riskini de düşürdüğü uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Bağırsaklara Faydalıdır

En güçlü antioksidanlardan birisi olmasından dolayı bağırsakları güçlendiren yiyecekler arasındadır. Bu yüzden bağırsak kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçebilir. Eğer bağırsak kurtları varsa ve kurtları dökemiyorsanız çilek bu bağlamda yardımcı olabilir. Hem bağırsakları hem de kanı temizlemesi tercih sebebi olabilir.

Böbrek Taşlarını ve Böbrek Kumlarını Döker

Tıpkı bağırsakta olduğu gibi atık olan fakat atılamayan bu taş, kum gibi yapıların dökülmesine yardımcı olur. Bu yüzden daha farklı rahatsızlıkların yaşanmasını engeller. Böbreklerin daha stabil çalışmasını mümkün kılar. Vücudunuzda birikmekte olan zehirli, kimyasal ya da benzeri atıkları da hem kandan hem de organlardan temizlemeye yardımcıdır.

Diş ve Ağız Sağlığını Korur

Çileğin diş ve diş eti için önemli bir rol oynadığını söylemek gerek. Özellikle ağızda oluşan ve hem kişinin kendisine hem de diğer insanlara rahatsızlık veren ağız kokusunu ortadan kaldırır. Diş etlerini güçlendiren besinler arasında da çilek ilk sıralarda yer alır.

Doğal Bir Sakinleştiricidir

Özellikle aromatik kokusuyla ve büyüleyici tadıyla insanların mental olarak rahatlamasını, sakinleşmesini sağlar. Bu nedenle uzmanların doğal sakinleştirici olarak çilek tüketmeyi önerdikleri bilinir.

Romatizmaya Karşı Etkilidir

Çilek pek çok vücut fonksiyonuna pozitif katkı sağlayabilir. Bunlardan birisi de karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Ki romatizma ağrısı çekenler bile çilek tüketmenin bu ağrılara olumlu yönde katkı sağladığını vurgulamaktadır.

Çileğin Zararları

Çilek faydaları açısından incelendiğinde hem sağlığımıza hem de cildimize pek çok yararı bulunuyor. Ancak yiyecekler ile ilgili temel kanı fazlası zarar mantığından beslenir. Yani çok fazla çilek tüketmek ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilir. Eğer fazla çilek yenirse aşağıdaki sonuçlarla karşılaşılması gayet normaldir.

 • Midede yanma
 • Şişkinlik
 • Gaz
 • İstifra
 • Mide bulanması
İlginizi Çekebilir;  2016'da ABD'de Yapılan Araştırmaya Göre 6 Saniyeden Uzun Esneyen Aşağıdakilerden Hangisidir?

Çileği yıkamadan yemek aynı zamanda farklı sağlık sorunlarına da sebebiyet verebilir. Özellikle ilaçlı üretim, organik olmayan çilek yetiştiriciliği bu noktada daha da zararlı sonuçlara yol açabilir. Dolayısıyla .çilek alırken her zaman organik çilek tercih etmek ve aynı zamanda çilekleri çok iyi yıkayarak sonrasında yemek daha makul bir tercih olacaktır. Uzmanların çilek yememesi gereken kişiler olarak listelediği tek grup ise böbrek yetmezliği olanlar. Keza içerdiği fosfor ve potasyumdan kaynaklı olarak böbrek yetmezliği yaşayanlarda sağlık sorunlarına yol açabilme ihtimali yok değil.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü