1. Ana Sayfa
  2. Nedir

Çevre İle İlgili Kompozisyon


0

Çevre pek çok alanda kullanılabilen bir terimdir. Canlıların ve özellikle insanların karşılıklı olarak etkileşimde bulundukları ve her zaman iletişime geçtikleri ortak alana verilen isimdir. Ki burada çevre hem sosyolojik ya da fiziki anlamda hem de ekonomik ya da biyolojik anlamda kullanılabilmektedir. Hatta içerisinde bulunulan kültürel ortam bile çevre ile özdeşleştirilebilir.

Çevre İle İlgili Kompozisyon
Çevre İle İlgili Kompozisyon

Çevremizi Korumak Neden Önemlidir?

Yaşamı etkileyen en önemli faktörlerden birisi çevredir. Özellikle insanların diğer canlılarla etkileşime ve iletişime geçtikleri yaşam alanlarına çevre tanımı yapmak mümkündür. Dolayısıyla insanlar ilk sırada yer alıyor olsa da hayvanlar ve diğer canlıların tümü için hayati bir öneme sahiptir. Bir arada kalarak fiziki, kültürel, sosyal ve ekonomik çatışmalardan uzak şekilde adapte olmaya çalıştığımız bu ortama çevre adı verilir.

Çevre aynı zamanda kişinin içerisinde yer aldığı sosyal ortam ve kültürel denge için de önemli bir belirteçtir. Hatta deyimlerle ve dilimizin en değerli yapılarından olan atasözlerimiz ile bunu çokça pekiştirmek mümkündür. Çevresi kötü olan bir insanın her zaman kötülüğe yakın olacağına ilişkin pek çok cümleden söz edilebilir.

En basitinden üzüm üzüme baka baka kararır, körle yatan şaşı kalkar, bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim gibi pek çok atasözünden söz edilebilir. Tabii ki buna ek olarak çevreyi bir doğal yaşam alanı olarak da ele alabilmemiz mümkündür. İşte bu yüzden de çevremizi de temiz tutarak daha kaliteli ve refah seviyesi yüksek bir yaşama merhaba diyebiliriz.

Sürekli olarak çöplerin yere atılması, kullandığımız kimyasallar, atmosferi kirletmemiz, insan hayatının yanı sıra doğal yaşamı hiçe sayan çalışmalar ile çevreyi katledebiliyoruz. Bu yüzden çevremizi korumak için ilk olarak temiz tutmamız gerekmektedir. Sonrasında çevremizi temiz tutarken onu koruyacak, daha da iyileştirecek adımlar atmaya başlayabiliriz.

İlginizi Çekebilir;  Ev Alma Komşu Al Atasözünün Anlamı Nedir?

Çevre İle İlgili Kompozisyon Örneği

Çevre bir insanın ya da farklı bir canlı yaşamın sürdürülebilir bir hayat kurduğu alanların tümü için kullanılabilir. Havayı, suyu ve toprağı tümüyle çevre içerisinde ortak paydalar olarak görebiliriz. Doğal olarak sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilmek, daha mutlu yaşamak, huzurlu hissetmek için çevremizi önemsemeliyiz.

Çevresel faktörleri boş vermek teknik olarak insan yaşamının boş verilmesi anlamına gelir. Sürekli olarak doğaya ve çevreye zarar veren biz insanların uzun yıllar boyunca bunun ceremesini çekeceğinden şüphe yoktur. Yok ettiğimiz ormanlar, yer altı kaynakları, kirlettiğimiz su kaynakları ve aynı zamanda atmosfere verdiğimiz zarar tamamıyla çevreye verdiğimiz zarar başlığının altında toplanabilir.

Halen daha çevre sorunları baz alındığında en temel problemin insan faktörü olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz. Üstelik bu hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak gerçekleştirilebiliyor. Ekolojinin tüm yaşam ağı çevreyle ilintili olduğundan yaptığımız yanlışlar direkt olarak bizlere olumsuz kıstaslar olarak geri dönebiliyor. Ormanların yok edilmesi, suların kirlenmesi, sanayileşme ile birlikte gelen hava ve su kirliliği, insani kullanımlar amacıyla çevrenin talan edilmesi, rant için yıkılan çevresel faktörler gibi çoğaltılabilecek onlarca farklı unsur var.

Dolayısıyla tüm bunların ortak sonuçlarına baktığımızda hem insan hem de hayvan ölümleri artarken bunun yanı sıra doğa da ölmeye mecbur kalıyor. Bu kadar ölümün olduğu yerde de ekolojik sistemin çöküşü çok uzak değil. Aynı şekilde toprağın ve su kaynaklarının kirlenmesi sonucunda dünya çapında global salgınlar görülebiliyor. Bu ise yeni sağlık sorunları ve yeni ölümler anlamına geliyor.

Doğaya attığımız ve dönüşümü olmayan bir atığın binlerce yıl boyunca doğayı talan ediyor olması korkunç bir veridir. Bu yalnızca kendi neslimiz için değil gelecek için yaşanılabilir bir gezegen bırakmayı bir ütopya haline getirmektedir. Ancak halen daha ormanda piknik yaparken ateşi söndürmeyip orman yangınına sebep olan, atıklarını çevreye atan, fosil yakıt tüketimi ile atmosfere zarar veren, fabrika atıklarını akarsulara döken, filtre ve geri dönüşüm kullanma oranını önemsemeyen en büyük kıstas insandır.

İlginizi Çekebilir;  İlke Nedir? Örnek Cümleler

Oysa bir tane gezegene sahibiz ve yaşamamızı sürdürülebilir kılmak için çevremizi korumalıyız. Çevreyi korumak ise yalnızca yukarıdaki birkaç basit adımı uygulamaya başlayarak bile mümkün olabilir. Unutulmamalıdır ki tek bir kişi tüm dünyayı değiştiremese de çevre için atacağınız olumlu bir adım büyük bir değişikliğin en temel adımı yerine geçebilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?