1. Ana Sayfa
 2. Nedir

C Harfiyle Başlayan Bitkiler, Sebzeler, Meyveler Nelerdir?


0

C Harfiyle Başlayan Bitkiler, Sebzeler, Meyveler

İlk harfi C olan bazı bitkileri merak ediyor olabilirsiniz. C ile başlayan; bitki, meyve, sebzelerden 11 tanesini sizler için hazırladık.

C Harfiyle Başlayan Bitkiler, Sebzeler, Meyveler Nelerdir?
C Harfiyle Başlayan Bitkiler, Sebzeler, Meyveler Nelerdir?

Rabbimiz, dünya üzerinde sayısız nimetin yetişmesini sağlamıştır. C harfiyle başlayan bu bitkilerin, meyvelerin, sebzelerin türleri hakkında da sizler bilgilendirmek istedik. 

C Harfiyle Başlayan Bitki, Sebze, Meyve

 • Ceviz ağacı,
 • Ciğer otu,
 • Cincile,
 • Cam güzeli,
 • Campari domatesi,
 • Cennet kuşu çalısı,
 • Cennet kuşu çiçeği,
 • Centiyane,
 • Cennet elması,
 • Cennet hurması,
 • Civan perçemi,

Baş Harfi C Olan Bitkiler Nedir, Türleri Nelerdir?

Ceviz ve Ceviz Ağacı

Cevizgiller ailesine mensuptur ve Juglans türüne aittir. Ağaçların hoş bir kokusu vardır, soğuk havalarda yapraklarını dökerler. Üst kabuğu yeşilimsidir, soyulduğunda alttan kahverengi kabuklu hali çıkar. Büyüme hızları inanılmazdır ve çoğu iklim koşulunda büyüyebilir. 

Ciğer otu

Hodangiller ailesine ait, bahar aylarında güzel çiçeklerini görmek mümkündür. 100 milim ile 500 milim arasında uzarlar.

Centiyan

Centiyangiller ailesine ait bir cins bitkidir. Halk arasında acı ot ya da kök olarak adlandırılır. Büyük kantaron, kantaronu kebir gibi farklı adlarla da bilinir. Çok eski dönemlerde panzehir için denenmiştir. Sindirime faydalı yanları da vardır. 

 Cincile mantarı

sonbahar ve kış aylarında yaprak döken ve karışık ormanlık alanlarda ve çalıların altında çöp, genellikle ılıman havalarda Aralık ayına kadar meyve verir.

Kapaklar, solungaçlar ve gövdeler aslında daha çok menekşe rengindedir, ancak kapak yüzeyi kısa sürede mavi veya mor rengini kaybeder ve merkezden koyu sarı veya bronzlaşır; bununla birlikte, solungaçlar ve gövde, tamamen olgun olduklarında bile, menekşe rengi renklerinin bir kısmını her zaman korurlar.

İlginizi Çekebilir;  Dünyada Kaç Ülke Kaç Deniz ve Kaç Şehir Vardır

C Harfiyle Başlayan Meyveler İçin Bilmeniz Gerekenler

Cennet Hurması

Cennet hurması ülkemizde daha çok Trabzon hurması olarak bilinir. Abanozgiller ailesine mensuptur. 5–8 cm boyutundadır. Sarıdan kırmızıya renkli olan meyvedir, küçük bir domatese benzer, A vitamini daha az miktarda C vitamini içerir. 

Civanperçemi

Papatyagiller ailesine aittir ve çiçekleri mevcuttur. Civanperçemi bir bitki olarak birçok kullanıma sahiptir. Genellikle küçük yaraların kanamasını, şişmiş veya kramp kaslarını tedavi edebilen, ateşi düşüren veya rahatlamaya yardımcı olan bir şifalı bitki olarak kullanılır. Herhangi bir şifalı bitkide olduğu gibi, civanperçemi otu da doktora danışmadan alınmamalıdır.

Campari

Campari domatesleri, piyasadaki en tatlı ve en lezzetli domateslerden bazıları olarak kabul edilir. Üstün dokuları ve kendilerine özel tatlarını veren farklı asit ve şeker dengesi ile tanınırlar. Campari domatesleri, bir kiraz domatesinden biraz daha büyük, bir erik domatesinden daha küçük ve yuvarlak bir kokteyl domatesi olarak sınıflandırılır. Renkleri koyu kırmızıdır, çoğu mağazadan satın alınan domatesten daha kırmızıdır, çünkü hidroponik olarak yetiştirilirler ve asma üzerinde olgunlaşırlar, bu da pestisit ihtiyacını ortadan kaldırır. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?