1. Anasayfa
 2. Nedir

Bor Madeninin Enerji Alanındaki Kullanımı Nasıldır?


0

Bor Madeni

Bor madeni nerelerde kullanılır ve enerji alanındaki kullanımları nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

Bor
Bor Madeninin Enerji Alanındaki Kullanımı Nasıldır?

Bor madeni bakımından zengin olan ülkemizde özellikle Ege bölgesi ve Marmara bölgesinde birçok bor madeni yatakları bulunmaktadır. Türkiye dünya rezervleri içerisinde %73 oranında paya sahiptir.

Bor madeni özellikle teknolojinin gelişmesi ile birçok alanda kullanıldığı ve gün geçtikçe bor madenine ihtiyaç arttığı için oldukça önemli bir madendir.

Ülkemizdeki bor yataklarının bazıları Eskişehir – Kırka, Kütahya – Emet, Balıkesir Bigadiç, Bursa – Kestelek’te bulunmaktadır.

Bor madeni kullanım alanları oldukça yaygın olan bir maden olduğu için cam, semsik, temizlik, tarım, tutkal ve diğer sektörlerde kullanılan bir malzemedir.

Ülkemizin ihraç ürünleri arasında yer alan bor madeni dış ticaret gelirleri açısından önemli bir kazanç olarak kabul edilmektedir.

Bor Madenlerinin Başlıca Kullanım Alanları

Cam sanayi sektöründe bor madeninin kullanım alanları şöyledir: Borosilikat Camları, İzolazyon Cam Elyafı, Tekstil Cam Elyafı, Optik Lifler, Cam Seramikleri, Şişe ve Diğer Düz Camlar

Seramik sanayisinde de özellikle boyama işlerinde bor kullanılır.

Nükleer sanayi sektöründe oldukça önemli bir yeri bulunan bor madeni şu alanlarda kullanılmaktadır: Reaktör Kontrol Çubukları, Nükleer Kazalarda Güvenlik Amaçlı ve Nükleer Atık Depolayıcı olarak, Uzay ve Havacılık Sanayi: Sürtünmeye-Aşınmaya ve Isıya Dayanıklı Malzemeler, Roket Yakıtı katkı malzemeleri

Elektrik ve elektronik araçlarda ve iletişim araçlarında kullanılır. İnşaat sektöründe özellikle malzemelerin iç karışımlarında kullanılmaktadır.

Çelik işlerinde ve çelik sanayi için gerekli olan malzemelerde bor madeni kullanılmaktadır.

Doğal enerjilerin elde edilmesinde gerekli olan malzemelerde bor madeninden yararlanılmaktadır. Bunlar arasında güneş enerjisi panelleri ve güneş enerjisi için gerekli olan pillerin iç malzemesinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Bakara Suresi 156.Ayet Neden Ölenlerin Arkasından Okunur?

Otomotiv sanayi için araçların iç ve dış aksamlarında ve kullanılan yağların içinde kullanılmaktadır.

Bunların dışında tekstil sektörü, ilaç ve kozmetik sanayi, temizlik sektörü, tarım sektörü ve her türlü boya üretimi sanayisinde bor madeninden yararlanılmaktadır. Bor madeninin kullanım alanlarının geniş olması ve özellikle sanayii sektörlerinin hemen hemen hepsinde kullanılması nedeniyle gelişmiş ülkeler için önemli bir ihtiyaç olarak kabul edilmektedir.

Bor madeni sanayi sektörlerinin imalat esnasında çeşitli şekillerde kullandıkları ve ülkemizde oldukça fazla bulunmasıyla yeni kullanım alanlarının da bulunacağı geleceğin madeni olarak değer kazanmaktadır.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü