1. Anasayfa
 2. Nedir

Biyolojik Birikim Nedir?


0

Biyolojik birikim pozitif bir tanım gibi görünse de aslında canlılık formunda oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir

Biyolojik birikim pozitif bir tanım gibi görünse de aslında canlılık formunda oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Özellikle doğada yaşanan olaylar ve çevresel faktörlerle ortaya çıkabilecek enerji saçılımı çeşitli biyolojik birikimlere sebebiyet verebilir.

Biyolojik Birikim Nedir?
Biyolojik Birikim Nedir?

Canlıların doku hücrelerinde trofik basamaklarda biriken ve çeşitli yoğunluklarla besin zinciri oluşturabilecek kadar güçlü olan birikintilere biyolojik birikim denmektedir. Bu bazı zehirli maddelerin ya da çeşitli enerji ve kimyevi bileşenlerin bir sonucu olabilir. Besin zincirinin trofik basamaklarında biriken ve canlı yaşamına zarar veren bir olgu olarak karşımıza çıkabiliyor.

Belli bir noktaya kadar canlı yaşamına zarar vermese de yoğunluk arttıkça canlıya zarar vermesi daha da mümkün olur.Zehirli toksik maddelerin bir araya gelerek besin zinciri aracılığıyla canlı yaşamını tehdit edecek yoğunluğa ulaşmasıyla beraber canlı formunun yaşamının devamlılığında da önemli bir etken olarak anılır. Yani bir bakıma hem olumsuz hem de olumlu pek çok sonucun ortaya çıkmasını sağlar. Canlılığın devamlılığı için belirli düzeyde biyolojik birikim, canlılığın faaliyetlerinde aksaklık yaşanması içinse biyolojik birikimde ciddi bir yoğunluk olması gerektiği sonucuna varabiliriz.

İlginizi Çekebilir;  Salaten Tüncina Duası
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü