1. Anasayfa
 2. Nedir

Bilgisayar Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?


0

Teknolojinin gelişmesiyle beraber verilerin bilgisayara girişi, işlenmesi ve çıktısı ile ilgilenen meslek grubu

Teknolojinin gelişmesiyle beraber verilerin bilgisayara girişi, işlenmesi ve çıktısı ile ilgilenen meslek grubu bilgisayar operatörü olmuştur. Özellikle kamuda ve özel sektörde veri işleyişi ile ilgili alanlarda çalışanlara bu unvan verilir. Teknik olarak bilgisayar operatörü ne iş yapar sorusunun yanıtı olarak şunları sıralamak mümkündür.

Bilgisayar
Bilgisayar Operatörü Nedir? Ne İş Yapar?
 • Verileri bilgisayar ortamına aktarıp kaydeder
 • Mevcut verilerin kontrolünü sağlar
 • Herhangi bir veriye ulaşmak, verilerin belirli gruplara ya da sıralamaya göre listelenmesi, istek dahilinde bunun çıktısının alınması
 • Verilerin bilgisayar üzerinde olması dışında disk ve CD gibi depolama birimleriyle saklanması
 • Veri güvenliğini sağlamak

Yoğun bir iş temposuna sahip olan bilgisayar operatörleri özellikle günümüzde standart bir takım rutinlere dahil olurlar. Buna göre sürekli ofis çalışması olması, çoğunlukla tekil çalışma ortamı, yoğun ışığa maruz kalma, sürekli oturma ve hareketsizlik gibi durumlar meslek ile özdeşleştirilmiştir.

El ve göz koordinasyonu üst düzey gelişmiş kişiler olan bilgisayar operatörleri aynı zamanda analitik düşünme, ayrıntıları yakalama gibi becerilere de sahiptir. Teknik açıdan bilgisayar yoğunluklu bir çalışma alanları olsa da bilgi işlem dahilinde de çalışmaları mümkündür. Çoğunlukla sürekli aynı işlerin tekrarından oluşan iş tempoları çabuk sıkılanlar için uygun olmayacaktır.

Bilgisayar operatörü nasıl olunur diyenler içinse tüm Halk Eğitim Merkezleri ve özel eğitim kurumları kurs açmaktadır. Bu kurslarda edinilen bilgiler ışığında bilgisayar operatörü ya da bilgisayar işletmeni olarak sertifika sahibi olursunuz. Sonrasında gerek kamuda gerekse özel sektörde geniş yelpazeli iş alanlarından birisini tercih edebilirsiniz. Çoğunlukla veri işleme için tercih edilen bilgisayar operatörleri için lise ve dengi bir mezuniyet yeterli olabilmektedir. Fakat İngilizce önemli bir kıstas olarak iş hayatında bir adım öne geçmenizi de sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir;  Toplumsal Gerçekçi Anlayışla Yazılan Hikayelerin Özellikleri Nelerdir?
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü