1. Anasayfa
 2. Nedir

Başlıca Kimya Endüstrileri Hangileridir?


0

İnsanlık için en önemli bilim dallarından birisi Kimya olduğundan kimya endüstrileri hayatımızın her alanında karşımıza çıkabiliyor. Tekstilden boyaya, gübreden ilaca kadar uzanan çok geniş bir skala kimya bilimi sayesinde varlığını sürdürüyor. Tarih boyunca da kimya endüstrisi gelişimini devam ettirmiş olan bilim dalları arasında sıralanmıştır.

Başlıca
Başlıca Kimya Endüstrileri Hangileridir?

Yakından baktığımızda başlıca kimya endüstrileri şu şekilde sıralanabilir.

 • İlaç Endüstrisi

Kimya bilimiyle en çok özdeşleşen endüstrilerin başında ilaç geliyor. Keza ilaçlar kimyasal maddeler olarak tanımlanırlar ve üretiminde ya sentezlenerek ya da doğal yollarla bulunan kimyevi bileşenler barındırırlar. Üstelik insanların daha sağlıklı bir yaşam sürmesi için üretilen ilaçlar çeşitli sorunların çözümünde aktif rol oynar. Ancak insan vücudunda ne gibi bir tepkime yaşanacağı, nelere sebebiyet vereceği, hangi semptomların ortaya çıkmasının muhtemel olacağı gibi faktörler direkt olarak kimya biliminin içeriğindedir. Üstelik ilaç endüstrisinde kimyadan faydalanılan diğer alanlar arasında paketlemeden denetlemeye, üretim bandından kalite kontrolüne, onay sürecinden piyasaya sunulan ürünün sonraki incelemelere kadar pek çok alternatif bulunur. 

 • Petrokimya

Günümüzde enerji hemen hemen herkes için birincil öncelikler arasında yer alıyor. Kimi zaman petrol, kimi zaman ise doğalgaz hayatımızın en olmazsa olmazları arasında sayılabiliyor. İşte petrol ve doğalgaz kullanılarak üretilmiş olan ürünlerin tümüne petrokimya endüstrisi denir. Çünkü petrolü ele aldığımızda petrolden üretilecek ürünlerin oluşabilmesi için hem fiziksel hem de kimyasal pek çok yöntem uygulanır. Uygulanan yöntemlerin sonucunda günlük hayatımızda da karşımıza çıkabilen asfalt, zift, parafin, gaz yakıtlar, motor yağları, gaz yağı, sıvı yakıtlar, çözücüler ve tabii ki hidrokarbonlar elde edilebilir. Dolayısıyla günümüz dünyasında petrokimya çok önemli bir konuma sahiptir. 

 • Gübre Endüstrisi

Normal şartlarda bir bitkinin toprakta yetişebilmesi için bazı parametrelerin yeterli olması gerekir. Örneğin verimli toprak, verimsiz toprak ayrımı da buna bağlı olarak yapılır. :Çünkü bitkiler 60 civarı elemente ihtiyaç duydukları gelişim süresince bunlardan bazılarını topraktan alabilirler. İşte bu noktada da eksik elementler için gübre kullanılır. Gübre teknolojisi günümüzde daha verimli bir bitki yetiştiriciliğini mümkün kılabiliyor. Toprak analizi, uygun gübrenin imalatı ve suni gübre üretiminin tüm aşamaları kimya biliminden faydalanmaktadır. 

 • Boya Endüstrisi 
İlginizi Çekebilir;  Ünlem İşareti Hangi Cümlelerde Kullanılır?

Evimizde, arabamızda, elimizdeki telefonda, kullandığımız eşyalarda ve aklınıza gelebilecek her yerde boya bulunabilir. Boya hemen hemen her yüzeye uygulanabilir olması sebebiyle ahşap, metal, demir, tekstil, inşaat ve hatta gıda ürünlerinde dahi önemli bir unsurdur. Kimya bilimi hem boya endüstrisinde üretim aşamasında hem de uygulama ve sonrasında söz konusu olacak uzaklaştırma aşamasında son derece etkili bir biçimde kullanılır.

 • Tekstil Endüstrisi

Tekstil endüstrisinde nihai ürüne ulaşabilmek için pek çok aşama uygulanır. İpliğin üretim sürecinden sonrasında yapılacak boyaya, boyamadan sonra başlayan dokumaya kadar her alanında kimya bilimine rastlanabilir. Örneğin tekstil ürünlerindeki boya kimyasal bağ ile üzerinde duracaktır. Aynı zamanda bu boyayı yine kimyasal tepkime yaratarak tekstil ürünlerinden ayırabilmek mümkündür. Çünkü tekstilde kullanılan boyanın fiziksel bir biçimde üründen uzaklaştırılması mümkün olmayacaktır. 

 • Artıma Endüstrisi

Arıtım olarak nitelendirebileceğimiz bu endüstride de çok geniş bir hizmet skalası mevcuttur. Hava arıtma, su arıtma ve toprak arıtma gibi pek çok alanda faaliyetler sürdürülebilir. Tüm alanlarda öncelikle analiz yapılır. Toprak analizi ile topraktaki zararlı kimyasallar tespit edilir. Yine hava veya su kirliliğine sebep olan kimyasallar bulunduktan sonra kimya bilimi bunun için kullanılabilecek olan doğru yöntemi bulmayı sağlar. Dolayısıyla arıtım sektörü özünde tamamıyla kimya bilimiyle aynı doğrultuda ilerlemektedir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü