1. Ana Sayfa
 2. Güncel Fiyatlar

Azerbaycan Asgari Ücret Kaç Manat 2023 Hesaplaması


Azerbaycan, yaşamanın olabildiğince ucuz olduğu bir ülkedir. Bu sebepten diğer ülkelerden göç alma payı gittikçe artmaktadır. En mühim nedeni ise petrol ve doğalgaz rezervlerinin olmasında kaynaklı iş alanıdır. Azerbaycan’a yerleşmek isteyen kişiler Azerbaycan asgari ücreti ne kadar, Asgari ücretten meydana getirilen kesintiler nelerdir, Azerbaycan’da iş imkânları ve çabalama şartları nasıl, asgari ücretle geçinilir mi, Azerbaycan’da hayat şartları nasıl sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirler.

Azerbaycan Net Asgari Ücreti 2023

Azerbaycan 2023 asgari ücreti, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafınca 250 manat olarak açıklanmıştır. Azeriler asgari ücrete en azca əmək haqqı demektedirler. Rakam olarak bakmış olduğunuzda azca bulabilirsiniz ama Azerbaycan’da geçiminizi sağlamak için kafi bir miktardır. Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov ulusal meclis toplantısından sonrasında yapmış olduğu basın açıklamasında ‘2023 yılı için ortalama aylık maaş 727 manat olarak görülüyor’ ifadesine yer vermiştir. Yani asgari ücretten daha çok kazanmanız çok büyük olasılıktır.

Yıllara göre Azerbaycan asgari ücret değişimini sizler için tablolaştırdık.

Tarih Asgari Ücret Miktarı
Ekim 2006 30 AZN
Şubat 2007 50 AZN
Ocak 2008 60 AZN
Ağustos 2008 75 AZN
Eylül 2010 85 AZN
Aralık 2011 93,50 AZN
Eylül 2013 105 AZN
Ocak 2017 116 AZN
Ocak 2018 130 AZN
Mart 2019 180 AZN
Eylül 2019 250 AZN
Azerbaycan Net Asgari Ücretİ

Azerbaycan Para Birimi Manatın Diğer Para Birimi Karşılıkları

1 Manat 4,81 TL
1 Manat 0,59 $
1 Manat 0,50 £

Bazı ülkelerin 2023 Asgari Ücretleri

Ülke Asgari Ücret
Azerbaycan 1195,84 TL
Türkmenistan 2.019,24 TL
Özbekistan 157,51 TL
Türkiye 2.825 TL
Kazakistan 498,23 TL
Bazı ülkelerin Asgari Ücretleri

Azerbaycan Asgari Ücretten (250 Manat) Yapılan Kesintiler Nelerdir?

Azerbaycan’da meydana getirilen mevzuat değişikliği ile mecburi sıhhat sigortası primlerinin tahsiline 2023 senesinde başlanmıştır. Azerbaycan’da asgari ücret üstünden meydana getirilen kesintileri şöyledir:

 • Gelir vergi
 • Zorunlu devlet toplumsal sigorta ücreti
 • İşsizlik sigortası primi
 • Zorunlu sıhhat sigortası ücreti
İlginizi Çekebilir;  Protez Saç Fiyatları 2023 (Protez Saç Ömrü)

Azerbaycan asgari ücretinden meydana getirilen kesintileri bir örnekle ele alalım.

Petrol ve doğalgaz sektöründe etkenlik göstermeyen ve hususi sektöre ait mükellefler adına olan bir iş kolunda çalışıyor olun. O zaman;

 • Gelir vergisi 🙁 8000 manata kadar) alınmaz.
 • Sosyal sigorta primi: 250 manatlık maaşın 200 manatlık bölümü için %3 (6 manat) 200 manat ve üstündeki kısım için kalan miktarın %10’u (5 manat), Toplamda 11 manat kesinti yapılır.
 • İşsizlik sigortası primi: 250 manatın %0,5’i yani 1.25 manat
 • Zorunlu sıhhat sigortası ücreti: %1 yani 2.5 manat

250 manat kazanan bir asgari ücretlinin, toplumsal ödemeleri 14.75 manat; kesintisi sonrası ücreti 235.25 manat olacaktır.

Azerbaycan’da İş İmkanları Nelerdir?

Azerbaycan ekonomisinin en mühim sektörleri petrol, doğalgaz, demir –çelik, maden, petrokimya ürünleri, tekstil ve inşaattır. Bu sektörlerde iş gücüne her vakit gereksinim olmakta ve alımlar yapılmaktadır. Azerbaycan’da iş imkânlarının maksimum olduğu iki kent Bakü ve Gence’dir.  Bakü bunun yanı sıra Kafkasya bölgesinin en büyük kenti olması ve Bakü Uluslararası Deniz Ticaret Limanı’na da sahiptir. Ülke nüfusunun aşağı yukarı 3’te 1’i Bakü’de yaşar. Azerbaycan’da bütün sektörlerden iş imkânının maksimum olduğu kent bunun yanı sıra olabildiğince gelişmiştir. Siz de Azerbaycan’da çalışmak istiyorsanız öncelikle Bakü’deki fırsatları değerlendirmelisiniz.

Azerbaycan’da Çalışma Şartları Nasıldır?

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi Azerbaycan’da da resmi bir çabalama saati aralığı vardır. Günlük belirlenen resmi çabalama saati 8 saattir. Ancak ülkemizde de olduğu gibi bu saatler işverenler tarafınca genelde arttırılmaktadır. Burada devreye giren en mühim ve hoş hususiyet ise fazla mesai ücretlerinizin kusursuz olarak ödenmesidir. Maaş ödemelerini fazlasıyla aldıkları için Azeri halkının fazla mesai konusu ile ilgili büyük bir şikâyeti bulunmamaktır.

İlginizi Çekebilir;  Protez Saç Fiyatları 2023 (Protez Saç Ömrü)

Sektörlerin maaş durumlarını takribi olarak inceleyecek olursak:

 • İnşaat sektöründe çalışan düzgüsel bir işçinin aylık takribi olarak 600 manatı bulmaktadır.
 • Madencilik (maden mühendisi) : Maaşları aylık 3500 manatı bulabilir.
 • Turizm (resepsiyonist, tur rehberi): Aylık takribi 450 manat
 • Finans ve sigorta (bankacılık hizmetleri) : Aylık 1600 manat
 • Muhasebe (muhasebe elemanı: 600 manat
 • Doktor: 1500 manat
 •  Öğretmen: 620 manat

Azerbaycan’da Asgari Ücret ile Geçinilir Mi?

Tek başına yaşayanlar ya evde tek çalışan olan durumlar için zor olacaktır. Özellikle Bakü ve Gence şehirlerini tercih edenler asgari ücretle çok zorlanacaktırlar. Bu iki kent Azerbaycan’ın en varlıklı kesiminin yaşamış olduğu lüks sayılan şehirlerdir. Ancak başta da belirttiğimiz gibi Azerbaycan’da genelde asgari ücretin üstünde hasılat sağlanmaktadır. Asgari ücretle idame zor bulunmasına rağmen; asgari ücretin üstünde kazanmak olabildiğince kolaydır.

Azerbaycan’da Yaşam Şartları Nasıldır?

Son meydana getirilen nüfus sayımına göre Azerbaycan’ın nüfusu 10.127.874’tür. Baktığınız vakit aşırı kalabalık olmayan ülkedeki şehirler olabildiğince rahattır. Nüfus yoğunluğu azca olduğundan kalabalık ve gürültü kirliliği bakımından tercih edilebilir.

Market alışverişlerinde çoğu ürün ülkemize göre çok daha makul fiyatlarla satılmaktadır. Gıda ihtiyaçlarınız için maaşınız büyük bir kısmını ayırmak zorunda kalmazsınız. Alkol ve sigara tutarları da Türkiye’den olabildiğince uygundur. Örneğin sigara tutarları ülkemizde 20 TL’yi buldu ama Azerbaycan’da 3.5 TL gibi bir fiyat ile satılıyor. Alkol fiyatlarından misal vermemiz gerek görülürse de Türkiye’de 120 Tl’ye satılan bir votka, Azerbaycan’da 25 TL ye satılmaktadır.

En pahalı ürün gruplarından biri giyimdir. Fiyatların pahalılığı ve çeşit azlığı bu aşamada sizde bir hayal kırıklığı yaratabilir.

Barınma ihtiyacını için ev kiralarının takribi bir uygunlukta bulunduğunu söyleyebiliriz. Tabi ki bu düzgüsel standartlarda bir ev için geçerlidir. Vereceğiniz kira bedeli seçeceğiniz evin durumuna göre olabildiğince artabilir.

İlginizi Çekebilir;  Gümüş Hesabı Olan Bankalar 2023 Gümüş Hangi Bankadan Alınır?

Bankalarda hesap açtırdığınızda yatırdığınız paradan aşağı yukarı %10luk bir kesinti yapılır. Bu da dezavantajlardan biridir.

İyi bir restoranda iki benlik yiyecek için aşağı yukarı olarak 45 manat ödersiniz.

Ulaşımda, toplu ulaşımı tercih etmenizi öneririz. Türkiye’den değişik olarak taksiler çağırdığınız konuma gelene kadarki bölümü da tutara dâhil eder. Uber gibi programlar mevcuttur. Bunları da tercih ederek ekonomik bir seyahat yapabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?