1. Anasayfa
 2. Nedir

Aspirin nedir? Neyden yapılır? Ham maddesi ne?


0

Aspirin

Aspirin, dünyadaki en güvenli ve en ucuz ağrı kesicilerden biridir. Diğer ağrı kesiciler keşfedilip üretilirken aspirinden önce, sadece Amerika’da reçetesiz satılan ilaçlar olarak kabul gördüler. Hammaddesi için çeşitli rivayetler bulunsa da hangi ağaçtan yapıldı diye bir soru gelirse cevabı söğüttür. Ama bazı kaynaklar petroldeki benzen ile ilgili olduğunu söylemektedir.

Aspirin
Aspirin nedir? Neyden yapılır? Ham maddesi ne?

Bugün sadece Amerikalılar yılda 16.000 ton aspirin tableti tüketiyor. 80 milyon hapa eşit ve yılda yaklaşık 2 milyar dolar harcıyoruz çoğu aspirin veya benzeri içeren reçetesiz ağrı kesiciler ilaçlar tüketiyor. Ülkemizde de, hemen her basit hastalık için aspirin tercih edilirdi. Herkesin ecza dolabında mutlaka bulunurdu.

Aspirinin söğüt ağacının kabuğundan üretildiği yaygın bir yanılgıdır. Aslında, aspirinin kimyasal sentezi için başlangıç ​​malzemesi petrolden elde edilen benzendir. Bu daha sonra fenole dönüştürülür ve bu da daha sonra aspirin olarak bildiğimiz asetilsalisilik asit veya ASA’ya dönüştürülen salisilik aside dönüştürülür.

Aspirin söğüt kabuğundan yapılmasa da bir bağlantı var. Ak söğüt kabuğu, aspirin gibi ağrı, ateş, iltihaplanma ve kan pıhtılaşması üzerinde etkisi olan bir kimyasal olan salisin içerir. MÖ 16. yüzyıla tarihlenen bir Mısır tıbbi metni olan Ebers papirüsü, söğüt ağacının kabuğunun ağrı, ateş ve bugün inflamatuar olarak tanımlayacağımız rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanımını anlatır. MÖ 5. yüzyılda Hipokrat, ateşi düşürmek ve doğum sancısını hafifletmek için söğüt kabuğu müstahzarları önerdi.

Ancak söğüt kabuğu özleri ile ilgili sorun, yutulduğunda ürettikleri aktif bileşenin, salisilik asidin mideyi tahriş etmesi ve genellikle ülserlere neden olmasıdır. Sonunda, Alman ilaç şirketi Bayer için çalışan Felix Hoffman’ı asetilsalisilik asit bulmaya yönlendiren, salisilik asidin değiştirilmiş bir formunun araştırılmasıydı. Söğüt kabuğu özüne göre büyük bir gelişmeydi çünkü mide tahrişine çok daha az neden oluyordu ve saf bir bileşik olduğu için dozajlar uygun şekilde kontrol edilebiliyordu. Söğüt kabuğu özü, sağlık gıda mağazalarında aspirine doğal bir alternatif olarak satılmaktadır. Yine de her bitkisel üründe olduğu gibi abartı kullanımdan kaçının. Ayrıca, farklı hastalıklarınız varsa doktora danışmadan bitkisel ürünler tüketmeyin.

İlginizi Çekebilir;  Tencere Yuvarlanmış Kapağını Bulmuş Deyiminin Anlamı
Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü