1. Anasayfa
 2. Nedir

Ali Cengiz Oyunu Deyimi Ne Anlama Geliyor Hikâyesi Nedir?


0

Ali Cengiz Oyunu

Halk arasında sürekli olarak duyduğumuz Ali Cengiz oyunu deyimi dillere pelesenk olmuş durumda. Anlamına baktığımızda ise içerisinde bir hile olan ve sırrını çözemediğimiz olayları tanımlamak için kullanıldığını görebiliyoruz.

Ali Cengiz Oyunu Deyimi Ne Anlama Geliyor Hikâyesi Nedir?
Ali Cengiz Oyunu Deyimi Ne Anlama Geliyor Hikâyesi Nedir?

Tabii ki bu durumda da akla pek çok soru geliyor. Ali Cengiz kimdir ya da Ali Cengiz oyunu derken oyundan kasıt nedir gibi. İşte tüm bu soruların yanıtlarını bulduktan sonra Ali Cengiz oyunu deyim olarak ne anlama geliyor çok daha anlaşılır olacaktır.

Ali Cengiz Oyunu TDK Anlamı

Ali Cengiz oyunu anlamı TDK tarafından şöyle açıklanmıştır.

 • Sadece kendi çıkarlarını düşünenlerin başvurdukları hile
 • Her yerde dürüst olduğunu iddia etmesine karşın yalanlar söylemek

Bu aşamada Ali Cengiz oyunu ile ilgili örneklere bakmak anlam açısından daha iyi olacaktır.

 • O kadar Ali Cengiz oyunu çevirirlerse sonuçlarına da katlanacaklar.
 • İşyerinde herkes terfi için Ali Cengiz oyunu oynamanın peşinde.
 • Sen hala ona inanmaya devam et! Ali Cengiz oyunlarını ne zaman göreceksin acaba?

Ali Cengiz Oyunu Deyiminin Hikâyesi

Rivayetlere göre Ali Cengiz deyimi aslında eskiden Âli Cengiz olarak adlandırılarak günümüze kadar gelmiştir. Burada Ali değil Âli ise soy anlamına gelen ‘’Âl’’ sözcüğünden türetilmiştir. Cengiz ise dünyaya nam salmış Moğol imparatoru Cengiz Han’dan başkası değil. Savaş stratejileri konusunda inanılmaz bir zekâya sahip olan Cengiz Han’ın soyundan gelenlere ‘’Âli Cengiz’’ ifadesi kullanılırmış. Yani Cengiz’in soyundan gelen gibi bir anlamdan söz edilebilir.

Fakat zaman içerisinde halk dilinde Ali Cengiz oyunu olarak türemiş ve bununla alakalı da bir hikâyesi türemiştir. Bu hikâye bir noktada çıkarı için hileli oyunlara başvurmayı çok daha net bir biçimde ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Pratisyen Hekimler - Doktorlar Hangi İşleri Yapar?

Geçmiş zamanda yaşamış Ali Cengiz isimli bir insanın halk arasında ünlenmiş bir yeteneği varmış. Bu yeteneği ise kılık değiştirmekmiş. Öyle ki girdiği kılıklarla tanınmayan, kimse tarafından o olduğu anlaşılamayan bir oyuna döndürmüş işi. Bunu ise bildiği sırlarla ve uyguladığı gizli ilimlerle başarırmış. Halk arasında kısa sürede popüler olan Ali Cengiz bu ününü sınırların dışına kadar da ulaştırmayı başarmış.

Yedi düvel tarafından tanınır olmuş ve büyük bir hükümdar onun ilmini o kadar merak etmiş ki ‘’Kim Ali Cengiz oyununun gizemini bana bulur ve söylerse ona kızımı vereceğim’’ diyerek halkı galeyana getirmiş.

Güzeller güzeli hükümdar kızına talip olan yüzlerce insan farklı diyarlardan yola çıkarak hükümdarın kapısını çalmış. Kimisi eli boş bir biçimde geri dönerken kimisi ise hükümdarı kandırmak istediği anlaşıldığından kılıçtan geçirilmiş.

Anadolu’nun bağrından çıkan bir nevi Keloğlan gibi betimlenen bir çocuk ise Ali Cengiz’in yanına çırak olarak girmeyi başarmış. Uzunca bir müddet onun yanında çıraklık ettikten sonra tüm sırlarını öğrenip kaçmayı başaran Anadolulu oğlan son derece zekiymiş. Ama Ali Cengiz de zekâsıyla nam salmıştır. Çocuğun peşine düşen Ali Cengiz kılıktan kılığa girerken kovaladığı çocuk da aynı şekilde kılık değiştirerek ondan kaçmaya devam etmiş.

En sonunda çocuğun yolu Ali Cengiz oyununun sırrını merak eden hükümdara düşmüş. Ali Cengiz ise çocuğun tam arkasındaymış. Burada rivayete göre çocuk çiçek olup hükümdarın eline düşerken, Ali Cengiz ise ufak bir kız çocuğu olup çiçeği hükümdarın kucağından almaya çalışmış. O an çocuk buğday tanelerine dönüşmüş ve hükümdarın kızının avuçlarından yerlere serpilmiş.

Ali Cengiz zekâsıyla buna bir son vermek üzere tavuk olmuş ve buğday tanelerini yemek için saldırıya geçmiş. Tam o esnada da çocuk boynuzun kulağını geçtiğini kanıtlayarak tilkiye dönüşüp tavuğu boğmuş. Bu zekâsı çocuğun hükümdarın kızını alması için yeter seviyeymiş. Çünkü hükümdar bizzat gözleri önünde dönen bu Ali Cengiz oyunundan bir hayli etkilenmiş. Onlar ermiş muradına, hükümdar çıkmış kerevetine.

İlginizi Çekebilir;  Süt Kaç Günde Bozulur? Bozuk Süt Nasıl Anlaşılır?

Bununla alakalı da şöyle bir dörtlük kalmış biz insanlara bu hikâyeyi okurken tamamlamak için.

Hiç kimseyi hor görme,

Her yiğidin vardır bir oyunu.

Akıllının hilesini bozar,

Ali cengiz oyunu

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü