1. Anasayfa
 2. Nedir

Adet Öncesi Gelen Sarı Akıntı Hamilelik Göstergesi mi?


0

Adet Öncesi Gelen Sarı Akıntı

Gebelik sürecinde östrojen artışı yaşanır ve akıntıların miktarı da çoğalır. Buradaki akıntı bir hastalık değil, sağlıktır. Akıntılar oldukça vajinadaki gereksiz şeyler, zararlı bakteriler akıntıyla birlikte gider ve bir arınma yaşanır. Adet öncesi gelen sarı akıntı hamilelikte belirtisi olabileceği gibi altında yatan farklı bir rahatsızlık da olabilir.

Adet
Adet Öncesi Gelen Sarı Akıntı

Gebelikte sırasında gelen sarı akıntılar; bakteri, mantar gibi farklı tür enfeksiyonlardan oluşabilir. Cinsel birliktelikle bulaşan hastalıklarda da görülebilir. Hamilelikte bu tür akıntılar görünürse acilen kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir.

Sarı Akıntı Hamilelik Belirtisi midir?

Eğer adet olmadan önce kokusu olmayan, yoğun ve sarımsı bir akıntı varsa gebelik habercisi olabilir. Bazen bu akıntılar regl zamanının yaklaştığına da işarettir. Sarı akıntıyla beraber; bulantı, adette gecikme, yorgun hissetme, dışkılamada güçlük, canınızın sürekli bir şeyler yemek istemesi varsa gebelik ihtimali vardır. Kan testi ile kesin sonuca ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Genel Sarı Akıntının Olası Nedenleri

Mantar Enfeksiyonu

Gebelik sürecinde hormonlar değişir, bağışıklık da eskisi gibi güçlü değildir. Ayrıca vajinadaki PH değerleri de alt üst olur. Bütün bunlar beraberinde mantar enfeksiyonunu getirir. Bunun semptomları arasında da sarı akıntı yer almaktadır. Eğer zamanında müdahale edilmezse; düşük, erken doğum tehlikesi ortaya çıkabilir. İlaç kullanmaktan korkmayın, gebelikte bebeklere geçmeyen ilaç türleri hekiminizce reçete edilecektir.

Hamilelikte Mantar Enfeksiyonun Sarı Akıntı Dışındaki Semptomları

 • Sarı akıntı yerine bazen beyazın farklı tonları da olabilir ve kalınlığı fazladır
 • Vajina bölgesinde ve iç noktasında kaşınmalar
 • Küçük abdeste ve cinsel ilişki sırasında yanma yaşanması
 • Vulva bölgesinde şişlik ve kızarıklık
İlginizi Çekebilir;  Lise Nakil Dilekçesi Örneği

Cinsel Yolla Bulaşa Bel Soğukluğu

Cinsel yolla bulaşan bel soğukluğu, enfeksiyonlardaki gibi antibiyotikle geçer. En belirgin semptomu da sarı akıntıdır. Hamilelikte bu rahatsızlık ortaya çıkarsa gecikmeden tedaviye başlayın.

Klamidya

Cinsel birlikten geçen diğer rahatsızlık da Klamidya’dır. Bakteriden dolayı ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür, genelde doktorlar antibiyotik yazarlar. Hamilelik sırasında böyle bir hastalığa yakalanırsanız sarı akıntı görülebilir. Bunun yanında; sürekli işeme isteği, idrar sırasında kötü hissetme, karın bölgesinde ağrılar ve cinsel birliktelik sırasında acı hissetme.

Östrojen Artışı Kaynaklı Sarı Akıntı

Hamilelikte östrojenin yükselmesi akıntının miktarını değiştirdiği gibi rengi de farklılaşabilir. Östrojenin artmasıyla beraber kadınların vücudunda yağ seviyesi artmaya başlayabilir, stres, az lif içeren besinler tüketme, bağışıklık sisteminin zayıflaması da görülebilir. Eğer akıntılar çok fazlaysa doktorunuz normal seviyelerine getirmek için ilaç reçete edecektir.

Bakteriyel Vajinoz

Vajinada faydalı ve zararlı bakteriler vardır. Zararlı olanların sayısı artarsa Bakteriyel vajinoz rahatsızlığı baş gösterir. Vajinada sürekli bir kaşınma isteği, şişme, akıntının renginin değişmesi hatta çok pis kokulu hale gelebilir. Eğer zamanında bir doktora giderek muayene olmaz, tedaviye başlamazsanız; düşük, erken doğum görülebilir. Bebeklerin gelişimi de kötüye gidebilir. Bazı durumlarda rahim enfeksiyonu da görülebilir.  

Cinsel Birliktelikle Bulaşan Diğer Rahatsızlıklar

Gebelikte görülen sarı akıntılar cinsel birliktelik sonrası geçen hastalıklardan kaynaklanabilir. Bu enfeksiyonlar annenin de bebeğin de yaşamını tehlikeye sokabilir. Diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi acilen tedaviye başlanmalıdır.

Hamilelikte Gelen Sarı Akıntı Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik sürecindeki sarı akıntılar çok ciddi sorunlara neden olabileceği gibi jinekoloğa görünmeniz gerekir. Hastalığın türüne göre tedavi uygulanacaktır. Her zaman önceliğiniz doktorlar olmalıdır.

 • Sarı akıntı hijyen eksikliğinden olabileceği için düzenli duş alarak o bölgenin temiz tutulması gerekir.
 • Büyük abdest ardından taharet alırken arkadan öne doğru taharetlenin.
 • Naylon tarzı iç çamaşırları çıkarın ve pamuklu olanları tercih edin.
 • Yemek listenize mutlaka bir kap yoğurt ekleyin.
 • Dar giysilerden kaçının, bol ve rahat giyinin.
 • Akıntılar için kullandığınız pedleri, kozmetik ürünleri, hatta kullandığınız tuvalet kağıdını bile değiştirin, koku içermeyen beyazları kullanın.
 • Stresli ortamlardan uzaklaşın. Sağlıklı beslenmeye çalışın ve kendinizi yormayacak, bebeğe zarar vermeyecek şekilde yürüyüş yaptın.
 • Günlük olarak 2 – 2,5 litre su içmeyi ihmal etmeyin. Bir bardak ortalama 200 milimdir.
İlginizi Çekebilir;  Yüksek Ekran Yenileme Hızına Sahip Telefonlar! 90 Hz, 120 Hz ve 144 Hz Ekran Yenileme Hızları!

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü