1. Anasayfa
 2. Nedir

Adet Kanamasının Daha Kısa Sürmesi için Ne Yapılır? Regl Nasıl Kesilir?


0

Adet Kanaması

Adet kanamasının süresi her kadında farklıdır. 3-4-5-6-7 güne kadar sürmesi mümkündür. Menopoz gelene kadar da kanamalar gelmeye devam edecektir. Bazı kadınlar bu süreci hafif atlatırken kimi kadınlarda süreç yataktan kaldırmayacak kadar ağırdır. Hormonlarda yaşanan değişimler kadınların psikolojisini de olumsuz etkiler.

Adet Kanamasının Daha Kısa Sürmesi için Ne Yapılır? Regl Nasıl Kesilir?
Adet Kanamasının Daha Kısa Sürmesi için Ne Yapılır? Regl Nasıl Kesilir?

Adet kanamasının durdurulması, kısa sürede bitmesi aslında tavsiye edilmez. Doktor onayı almadan da yapılmamalıdır. Çok büyük bir iş görüşmesinde veya çok önemli anlarda bazen adet kanaması nasıl kesilir diye merak eder ve durdurmak istersiniz. Size biraz tuhaf gelse de regl dönemindeki kanamayı durdurmak, azaltmak için bazı bitkisel yollar var. Sadece kanamayı azaltmakla kalmaz, ağrılı geçirenlere de iyi gelir.

Adet Kanamasını Durduran Bitkisel Yöntemler

Zencefil Çayı ile Regl Kanamasını Durdurma

Adet kanaması kesecek olan ilk bitki çayımız zencefil olacak. Zencefil içerisinde bileşenler, kanamaya neden olan hormonun baskılanmasını sağlar, kanama süresi azalır, sancılar da hafifler.

Zencefilin fazlası zarardır, o yüzden 2 çay kaşığı toz zencefili, klorsuz bir çay fincanı suya atın ve 9-10 dakika kaynamasını bekleyin. Zencefil acıdır, tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz. Bitki çayları için günlük limit 2-3 ile sınırlıdır, o yüzden bu çayı da abartmamak gerekir.

Taze zencefil ile yapmak isteyenler; rendeleme işleminin ardından iki çorba kaşığı zencefili yine 200 milimlik kaynatılmış suya atsınlar ve beş dakika demlesinler. Tatlandırabilir ya da limon atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Kedilerde Titreme Neden Olur? Nasıl Geçer?

Elma Sirkesiyle Adet Kanamasını Azaltma

Elma sirkesi, acil durumlarda adet kanamasını kesmek için faydalıdır. 1 bardak çok soğuk olmayan suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve sabah, öğle akşam tüketin. Kanamanın azalmasını destekleyecektir.

Karın Bölgesine Sıcak Kompres

Adeti çok sancılı geçenler için sıcak kompres etkili bir yöntemdir. Sıcaklık bedene geçtiği zaman kan boşalım hızı artar ve regl dönemi daha kısa sürer. Karın bölgesini sıcak tutmak için özel bir eşyaya ihtiyacınız yok. Isıtılmış havlu ya da benzeri bir ürün de kullanılabilir. Sırtüstü yatın ve karın bölgeniz sıcak havluyu koyun. Her ağrıdığında yapabileceğiniz gibi günde beş kere de yapabilirsiniz. Teninize değmesine gerek yok, cildinize zarar vermesin, her uygulama için 8-10 dk yeterlidir.

Yağ Masajı ile Regl Süresini Kısaltma

Regl süresini kısaltmak için doğal yağları kullanabilirsiniz. Karnınıza yağ ile masaj yaparsanız sancılarınız da dinecektir. 1 tatlı kaşığı adaçayı yağı, 1,5 tatlı kaşığı lavanta yağı ve aynı miktarda badem yağını cezveye dökün ve biraz ılıtın. Sıcak uygulamadaki gibi, sırtüstü pozisyonda ovalayarak karnınıza uygulayın.

C Vitamini Adet Kanamasını Durdurur mu?

C vitamini, bizleri sadece kış hastalıklarından değil, birçok sağlık sorunundan koruyacak besin değerleri içerir. Progesteron, adet kanamalarının düzenlenmesinde etkilidir, bu baskılandığı zaman adet kanaması daha kısa sürer. Kanama şiddetinin azalması da ağrılı günlerin azalmasına yardımcı olur. Portakal suyuyla beraber demir takviyesi alınırsa kansızlık gibi sorunlar da ortadan kalkar. Mevsim meyve ve sebzelerinden seçmeye özen gösterin. Eğer evde yeterince meyve bulunmuyorsa sabahları su içerisine taze limon damlatıp tüketebilirsiniz.

Ağrı Kesiciler İşe Yarar mı?

Ağrı kesicilerle adet kanamasını kesmek de mümkündür. Tabii ibuprofen – naproksen içerenler etkilidir. Hekim onayı olmadan içilmesi önerilmez, fazlası çok zararlı olabilir.

İlginizi Çekebilir;  İstiklal Marşımızın Yazarı Mehmet Akif Ersoy’a Bir Mektup

Egzersizle Regl Kanamasını Azaltmak

Adet döneminde çok ağır sporlar tavsiye edilmez. Özellikle ağrılı geçirenler için tehlikeli olabilir. Kendinizi zorlamadan yapacağınız yürüyüş, spor  adet süresini azaltabilir. İdeal kiloda olan kadınların regl zamanlarını daha rahat geçirdikleri görülmüştür. Yapılan basit hareketlerle kan akışı hızlanır, kaslar da rahatlar ve adet dönemi rahat geçer.

Ahududu Çayı ile Adeti Durdurmak

Ahududu zamanıysa sadece bu meyveyi bile yemek adeti durdurmak için etkilidir. Farklı bileşenleri sayesinde regl döneminin kolay geçmesini destekler. Meyveyi bulamadıysanız bitki çayını da tüketebilirsiniz. İnternetten satın aldığınız ahududu kurularını 400 milimlik suya ekleyin ve kaynatın. Biraz ılıdıktan sonra tüketin.

Doğum Kontrol Haplarıyla Adet Kanaması Kesilir mi?

Doğum kontrol hapı, sadece gebe kalmamak için değil, adetin düzenlenmesi için de kullanılır. Hızlı etki eder mi etmez mi bunu hekiminize danışmanız gerekir. Bu tür haplar gebelik sürecinde ya da bazı hastalıklarda kullanılmaz. Doktor onayı olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Sıvı Alımı Önemli

Adet zamanı geldiğinde sıvıyı artırma zamanınız gelmiş demektir. Adet sürenizin kesilmesi, durması hemen bitmesi için taze sıkılmış meyve suyu da içebilirsiniz. Mevsim meyvelerinden yaptığınız sulara limon da ilave edebilirsiniz. Kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü