1. Anasayfa
 2. Nedir

Adet Geciktirici Hap Kaç Yaşında Kullanılabilir? Ne Kadar Kullanılmalı?


0

Adet Geciktirici Hap

Günümüzde gerek iş hayatında önemli rol oynamaları gerekse sosyal hayatlarında bazı durumları tolere edebilmeleri için kadınların kurtarıcısı adet geciktirici ilaçlar olabiliyor. Çünkü iş seyahatleri, yapılan tatil planı, olmaması gereken bir zamanda adet kanaması riski gibi durumları ekarte etmek isteyenler bunu bir hap yardımıyla yapabiliyorlar.

Adet
Adet Geciktirici Hap Kaç Yaşında Kullanılabilir? Ne Kadar Kullanılmalı?

Adet geciktirici hap temel anlamda progesteron içeriğine sahip bir haptır. Bu bileşen sayesinde de rahim iç tabakasında kanama formunu durdurmayı başarır. Fakat bu durum yumurtlama sürecini etkilemediği gibi rahim içi dinamiğine de zarar vermez. Yalnızca adet dönemi kanamasını önlemektedir.

Adet Geciktirici Haplar Nasıl Kullanılır?

Adet geciktirici hap kullanımı için en önemli kriter tabii ki zamanlamadır. Burada adetinizi geciktirmek istiyorsanız regl periyodunuz gelmeden 3-4 gün önce kullanıma başlamanız gerekiyor. Düzenli olarak adet döneminizin normal şartlarda geleceği güne kadar kullanıp adet olmadığınızı görebilirsiniz.

Uzmanlar progesteron içeren bir ilaç türü olduğundan dolayı kadınların adet geciktirici hap kullanmalarını çok fazla önermiyor. Hatta regl geciktirici hap düzenli olarak kullanılması durumunda tüm adet döngüsü kayarak daha farklı bir döngüye girebiliyor. Yani standart adet döngünüzün bozulmasına sebep olabiliyor.

Adet Geciktirici Hap Bırakıldıktan Sonra Ne Zaman Adet Görürüm?

Adet geciktirici haplar geciktirme işlemini progesteron içeriğinden kaynaklı olarak gerçekleştirir. Bu bağlamda adet tamamıyla kesilmez yalnızca ertelenmiş olur. Yani hapı kullanmayı kesmeniz durumunda 2-3 günlük süreçte regl görmeye başlarsınız. Bu aslında sonraki adet döngünüzde ufak bir kaymaya sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir;  Haşr Sûresi Kaçıncı Cüz Ve Kaçıncı Sayfada?

Bir Yıl İçerisinde Kaç Tane Adet Geciktirici Hap Kullanılabilir?

Kadınların adet döneminde hormon açısından çok farklı bir süreç yaşadıkları biliniyor. Bu bağlamda regl geciktirici hap kullanırken de bu hormon takviyeleriyle bazı dengelemeler yapılabiliyor. Fakat uzmanlar gerek yumurtlama evresini gerekse rahim içi yapısını bozmaması gerektiğini düşündüğünden adet geciktirici hapların kullanımına dair bir sınır belirtebiliyor. Yıl içerisinde 1-2 kez kullanılmasında sakınca olmadığı vurgulanırken, bir yıl içerisinde en fazla adet geciktirici hap kullanma oranının 3 olması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Adet Geciktirici Hap Kullanımında Yaş Sınırı Var Mı?

Adet geciktirici hap reçete edilebilir bir ilaç olmakla beraber doktorunuz tarafından size verilebiliyor. Dolayısıyla ergenlik çağına girmiş ve regl olmaya başlamış her kadın adet geciktirici hap kullanma hakkına sahip. Burada bir yaş sınırlaması olmadığı gibi doktorunuza danışarak ilacınızı temin etmeniz önem arz ediyor.

Adet Geciktirici Hapların Yararları ve Zararları

Adet geciktirici haplar özellikle yararları ya da zararları noktasında ciddi merak uyandırıyor. Sürekli ve düzenli olarak kullanılması uzmanlar tarafından zaten önerilmiyor.

Ek olarak ise önemli bir ayrıntı olarak kan pıhtılaşmasına dair sorunlar yaşayanların asla kullanmaması tavsiye ediliyor. Yine karaciğer rahatsızlığı yaşayanlara da doktor tarafından önerilmiyor. Bunlar dışında adet geciktirici ilaçların yararları ve zararları şu şekilde özetlenebilir.

 • Adet geciktirici hap kullanımı öncesinde gebelik olmadığından emin olunması gerekir. Döllenmiş bir yumurtanın olması durumunda bu tarz ilaçlar bebek üzerinde çeşitli istenmeyen etkilere yol açabilir.
 • Asla kısırlık sorununun nedeni değildir. Adet geciktirici haplar rahim içerisinde yumurtlama evresine dair hiçbir sorun teşkil etmez.
 • Adet geciktirici hap normal regl gününden 4-5 gün önce alınmalıdır, bırakıldıktan sonra ise 2-3 gün içerisinde regl görülmelidir.
 • İlaçlar barındırdıkları bileşenlerde yer alan hormonlardan ötürü geçici hormon bozukluğu yaratır. Bu etkiler asla kalıcı değildir.
 • Adet geciktirici haplar direkt olarak adet kanamasını ertelese bile az miktarda akıntı görmek mümkündür.
 • Her kullanım sonraki adet döngünüzü birkaç gün kaydıracaktır.
 • Kilo alımına sebep olmayan ilaçlardır.
 • Kabızlık, gerginlik, sinir, baş ağrıları, şişkinlik gibi yan etkiler olumsuz bir biçimde görülebilir. Ama bu etkiler kısa sürelidir ve geçicidir. Herhangi bir kalıcı zararı bulunmamaktadır.
İlginizi Çekebilir;  Snapchat Müzik Ekleme Nasıl Yapılır?

Adet Geciktiren Doğal Bitkiler

Doğada pek çok hastalığa ya da duruma karşı kullanılabilecek zararsız metotlar vardır. Bunlar adet geciktiren bitkiler olarak da bulunabilirler.

Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı her gün tüketilmesi durumunda adet gününü birkaç gün ileriye atabilir. Suyu kaynattıktan sonra saplarını ayıklamadan maydanozları içerisine ilave edip kaynatıyor. Demlenme süresi tamamlandıktan sonra süzerek servis edilebilir. Günde 3 bardak içilmesi tavsiye edilmektedir.

Biberiye

Biberiye yaprağı kullanarak yapacağınız kür sayesinde de adet dönemini geciktirmeniz mümkündür. Öncelikle iki su bardağı suyu kaynatmaya başlayın. Ardından ise aktardan aldığınız biberiye yaprağından bir yemek kaşığı kadar içerisine ekleyin. Demlik ile demlenmeye bıraktığınız esnada demliğin kapağını kapatmanız çok daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Aynı zamanda biberiye kürünü üç günlük periyotta kullanmanız gerekiyor. Fakat üç gün içerisinde 2 bardaktan fazla tüketilmemesi de önemle vurgulanıyor.

Zencefil ve Civanperçemi

Doğada zencefilin ve civanperçeminin adet geciktirici etkisi olduğu bilinmektedir. Aktardan temin ettiğiniz zencefili ve civanperçemini aynı suyun içerisine atarak 15 dakika kadar demlenmesini bekliyoruz. Demlendikten sonra ise süzerek günde 2 bardak olmak kaydıyla tüketebilirsiniz. Fakat adet döneminize bir hafta kala ve hatta bazı kadınlara göre 10 gün kala başlanması durumunda daha etkin bir gecikme gözlemlendiği söylenebilir.

Böğürtlen Yaprağı

Böğürtlen yaprağı aktarlardan temin edilebilir. Kaynattığınız suyun içerisine böğürtlen yapraklarını ilave ettikten sonra demlenme süresi bitince içime hazırdır. Süzdükten sonra günde 3 bardağa kadar tüketilmesinde bir sakınca yoktur.

Toz Tarçın

Regl geciktirme yöntemleri arasında en bilineni toz tarçındır. Aynı zamanda toz tarçın çay formunda da hazırlanmaya gerek duymaz. Aksine adet gününüze 3-4 gün kala toz tarçından birkaç çay kaşığı yemeniz halinde adetiniz direkt olarak gecikecektir. Hatta mevcut adet kanamanız devam ediyorken de toz tarçın yerseniz anında kesildiğine şahit olabilirsiniz.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü