1. Anasayfa
 2. Nedir

35. Hafta Gebelikte Adet Sancısına Benzer Ağrının Nedeni ve Doğum Belirtileri


0

35. Hafta Gebelikte Adet Sancısına Benzer Ağrı

Gebelik 40 haftalık bir süreç olsa da genelde biraz daha erken gerçekleşir. 35.haftada doğum yaklaştığı için adet dönemindeki gibi ağrılar, gerilmeler, sancı baş gösterebilir. Bu haftalarda doktora gittiğiniz size yalancı sancı diyebilirler, Braxton-Hicks ismiyle de bilinir. Doğum zamanı gelmemiş olsa da aslında anneyi o ana hazır hale getirmeye başlar. 

35.
35. Hafta Gebelikte Adet Sancısına Benzer Ağrının Nedeni ve Doğum Belirtileri

Gerçek Doğum Sancısı ile Braxton-Hicks Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

35.hafta itibariyle anne doğuma hazır olmalıdır. Zaten 36 haftadan sonra normal doğum sayılmaktadır. Doğum sancısı normal şartlarda çok kuvvetlidir, sürekli olur ve epey de devam eder. Braxton-Hicks çok acı vermez, hafif bir sancıdır ve hemen geçer, ara ara kendini gösterir. Aralarındaki fark budur. 

35. haftayla beraber yalancı sancılar kendini gösterir ve aslında bu bir fragmandır. Gerçek olanından hafif olur, eğer yaşadığınız kasılmalar arada sırada oluyorsa gerçek değildir. Örnek vermek gerekirse; doğum başlıyorsa sancılar yarım dakika ile 1 dakika 30 saniye arasında sürebilir. İlerleyen haftalarda sancıların sayısı artmaya başlar. Birkaç dakikada bir yaşanabilir. Yalancı sancıda ise böyle bir işleyiş yoktur. 

Braxton-Hicks kolay atlatılır, bazı kadınların hissetmeyecek kadar az ağrılıdır. Sürekli benzer sancı hissedilir, zamanla kaybolmaya başlar. Gerçek olanda ise ağrı giderek daha kötü hale gelir. 

Yalancı sancılar için saniye, dakika vermek mümkün değildir. Bazen yarım dakika bazen 120 saniyeyi de aşabilir. Gerçek sancılarda yarım ila 1.5 dakika arasında sürer. Bazı haftalarda süre artmaya başlayabilir. 

İlginizi Çekebilir;  Hazreti Hamza Nasıl Müslüman Olmuştur?

Braxton-Hicks, biraz daha kasığa yakın, karnın aşağı bölümlerinde yaşanan bir sancıdır. Gerçek olanda ise göbeğin orta noktasında, bazen bütün karında ağrı yaşanabilir. 

Sancılar başladığında hangi yöne dönerseniz dönün durdurmak mümkün değildir. Hatta sürekli kıpırdayınca ağrının şiddeti artabilir. Yalancı doğum sancısını gerçeğinden ayırt eden fark da burada gizlidir. Braxton-Hicks sancılarında yön değiştirilince acı hissi kaybolabilir. Bu sancıya rağmen hamile kişi uyuyabilirse gerçek olma ihtimali de düşüktür. 

35. Haftada Yalancı Sancı Olan Braxton-Hicks Nasıl Azaltılır?

Yalancı sancılar gebeliğin bitmesine, doğumun başlamasına yakın zamanlarda görülür. Her ne kadar arada sırada olsa da hafif de atlatılsa kimse böyle bir sancıyı yaşamak istemez. Eğer sizin Braxton-Hicks sancıları çok kötüyse hafifletmenin bazı yolları vardır. 

 1. Eğer yatıyorsanız yönünüzü değiştir. Sağa, sola, sırtüstü ve yüzüstü yatmayı deneyin. Eğer yürüyüş sırasında geldiyse dinlenin, uzanırken geldiyse de hafif tempo yürüyün. 
 2. Kısa süreli duş alarak kendinizi rahatlatın. 
 3. Süt, su veya çay içerek sancıları azaltmaya deneyin. 
 4. Uykuya dalın. 
 5. Aile üyelerinden birinden masaj yapmasını isteyin, ne kadar gevşerseniz sancılar o kadar hafifler. 

35. Hafta Hamilelikte Gerçekten Doğumun Başladığını Nasıl Anlarım?

Doğuma 5 hafta kala artık her şeye hazır olmak gerekir. Özellikle sancılar kendini göstermeye başlar. Yalancı mı gerçek mi emin olmak için düzenli muayene olmayı ihmal etmeyin. 35.haftayla beraber sancı başladıysa, karnın altından başlayarak daha da aşağılara doğru inip acısı da artıyorsa gerçek olma ihtimali çok yüksektir. Sancılar bittikten birkaç dakika sonra tekrar oluyorsa hekime görünmek gerekir. Doktor için suyu beklemeyin. Her gebede aynı durum yaşanmaz, bazen hiçbir semptom yokken su gelebilir. O zaman doğum zamanı gelmiş demektir. 

Başlığımızda da bahsettiğimiz gibi, 35.haftayla beraber gelen, regl sancısına benzer şekilde, vücudun büyük bölümünde görülen ağrılar gerçek sancıya işaret olabilir. 

İlginizi Çekebilir;  Arefe Günü Ve Kurban Bayramında Eczaneler Açık Mı?

Rahim girişinde, yeni doğanlar için koruma alanı vardır, bu sayede enfeksiyon riski düşer. Bu alan açılmaya başladığında kırmızı tonlarda akıntılar görülür. Bebek artık dünyaya gelmek istiyordur, ilerlemeye başladığını gösterir. Bu aşamadan sonra geri dönüş yoktur, doğum başladı demektir. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü