1. Anasayfa
 2. Nedir

3.Haçlı Seferi


0

Haçlı seferleri tarihe önemli bir yer edinmiş

Haçlı seferleri tarihe önemli bir yer edinmiş olup aynı zamanda gerek nedenleriyle gerekse sonuçlarıyla dünya tarihine yön vermiştir. III.Haçlı Seferi ise 1189 yılı ile 1192 yılları arasında gerçekleşmiştir.

3.Haçlı Seferi
3.Haçlı Seferi

Eyyübi Devleti Selahaddin Eyyübi tarafından kurulmuş ve Mısır topraklarında hüküm sürmüştür. 1187 yılında ise Haçlılarla karşı karşıya gelen Eyyübiler girdikleri Hittin Savaşından galip ayrılmıştır. Aslında bu savaşta alınan mağlubiyetin ardından Haçlılar üçüncü sefer için harekete geçmişlerdir. 

3.Haçlı seferi için katılımcılar arasında dönemin önde gelen orduları vardı. 

 • Fransa Kralı Philippe Auguste
 • Alman İmparatoru 1.Friedrich
 • İngiltere Kralı 1.Richard 

Özellikle Selçuklu Hükümdarı olan 2.Kılıç tarafından büyük bir bozguna uğratılan Alman İmparatoru Friedrich çok ağır bir yenilgi tattı. Almanlar Silifke çayını geçmeye çalışırlarken boğularak burada kaybettiler. 

Aynı zamanda Kudüs’ü ele geçirmek için deniz yoluyla Suriye topraklarına geçmeyi tercih eden İngiltere Kralı 1.Richard ve Fransa Kralı Philippe Auguste yalnızca Akka kalesini ele geçirebildi. Karşılaştıkları çetin savunma karşısında Kudüs’ü işgal edemediler. Dolayısıyla aslında hüsrana uğrayan hükümdarlar vazgeçerek geri dönmek zorunda kaldılar. 

3.Haçlı Seferine Neden Krallar Savaşı Deniyor?

Aslında diğer haçlı seferlerinden farklı olarak 3.haçlı seferine krallar savaşı denmesinin tek bir sebebi var. İngiltere, Fransa ve Almanya hükümdarlarının haçlı seferlerine katılım sağlaması buna sebep olan ana faktördür. Yani Avrupa’nın tüm iyi oyuncuları savaşa dahil olmuştur. 3.Haçlı seferi Anadolu ve Avrupa için en önemli savaşlar arasında gösterilebilir. 

3.Haçlı Seferinin Nedenleri 

3.Haçlı seferi neden başladı diye merak edenler için buna birkaç farklı nedenden bahsederek cevap verilebilir. Çünkü Selahaddin Eyyübi’nin Hittin Savaşı galibiyeti ile haçlıları yenmesi elbette ki Avrupa’da büyük yankı uyandırmıştı. Bunu bastırmak isteyen hükümdarlar ellerini çabuk tuttular ve yeni bir haçlı seferi başlattılar. Ayrıca Müslümanlar Kudüs’ü tamamıyla kontrol altına almıştı. Selahaddin Eyyübi’nin Kudüs kralını da mağlup ettikten sonra Kudüs’ü Müslümanlara açması da Avrupa’yı ayaklandırmıştı. Hali hazırda Suriye’nin çok büyük bir kısmının Haçlılar tarafından işgal edilmiş olması 3.haçlı seferini son derece makul gösterdi. Fakat başarısızlıkla sonuçlandı. 

İlginizi Çekebilir;  MEB 5. Sınıf İngilizce 1. Ünite Hello Sorularının Cevapları

3.Haçlı Seferinin Sonuçları

3.Haçlı seferinin aslında üç temel sonucu vardır. Bu bağlamda Müslümanların kendi topraklarında galip, Haçlıların ise işgal gücü olarak mağlup olduğu sonucunu genel sonuç olarak almak mümkündür. 

 • 3.haçlı seferi her ne kadar Krallar Savaşı olarak adlandırılsa da Haçlılar için ağır bir hezimet olmuştur. 
 • Hristiyanlar topraklarından edip sürmek istedikleri Müslümanlara karşı kaybettiler.
 • Selahaddin Eyyübi savaştığı İngiltere Kralı 1.Richard’ı mağlup etti. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü