1. Anasayfa
 2. Nedir

16.Yüzyıl Türk Denizciliği İle İlgili Gelişmeler Hakkında Araştırmalar


0

16. yüzyıl yani 1500’lü yıllardaki Türk Denizciliği hakkında detaylı bir araştırma yaparak yazın sorusuna istinaden size kısa bilgiler sunacağız.

16.Yüzyıl
16.Yüzyıl Türk Denizciliği İle İlgili Gelişmeler Hakkında Araştırmalar

Araştırmamın konusu: 16. Yüzyıl Türk denizciliği

Araştırmamın ana fikri: 16. Yüzyıl Türk denizciliği, Türk denizcilik tarihindeki en büyük başarılara imza atılmıştır.

Giriş bölümü: Türk denizciliği hakkında bilgi

Gelişme bölümü: 16. Yüzyıl Türk denizciliği döneminde yaşamış ve başarı ile görev yapmış Türk denizcileri

Sonuç bölümü: Türklerin denizcilik faaliyetlerindeki yeri

16. yüzyıl yani 1500’lü yıllar, Osmanlı İmparatorluğu açısında çok önemli, güçlü bir dönemdi. Özellikle Kanuni Sultan Süleyman döneminde karada, denizde büyük başarılar yakalanmıştır, Türklerin bilinen en iyi, güçlü zamanı diyebiliriz.

Osmanlıyı güçlü kulan, dönemin en iyi teknolojilerine sahip olunmasıydı. Bu dönemde Türkler öyle büyük gemiler inşa etti ki düşman gördüğünde şoke olmuştu çünkü daha önce bu kadar devasa bir gemi görmemişlerdi. 54 metreyi aşan boyutu ve 21 metre civarı genişliği ile çok ürkütücü görünüyordu. Bu da düşman için bir korku ve bozguna uğrama vesilesi olmuştur.

Bu gemilerin en büyük özelliği de içerisine girebilen asker sayısıydı. Eskiden gemiler kıyıya yanaştığında çok az sayıda asker gemilerden inerken, Osmanlı’da Baştarda isimli bu devasa gemilerden 2 bini aşkın asker inebiliyordu. Güverteleri ranza misali inşa edildiği için kapasitesi fazlaydı.

Tabii, her ne kadar teknolojiniz iyi olsa da komutanlarınız iyi olmadıktan sonra hava civadan ibarettir. Osmanlı’da askerlerin yetiştirilme sistemi o kadar iyiydi ki en iyi komutanlar da Osmanlı’dan çıkıyordu. Denizleri çok iyi bilen, askerli iyi yöneten komutanlar 16.yüzyıl Türk denizciliğinde bir çığır açamayı başarmış ve adlarını tarihe altın harflerle yazdırmışlardır. Her ne kadar Amerika’yı keşfeden Colomb olarak bilinse de ondan çok önce Piri Reis çizdiği haritada ABD kıtasına yer vermiştir. Topkapı’da bu eşsiz eseri görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;  Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir? Bebeklere Domates Vermek Gaz Yapar mı?

Osmanlı İmparatorluğunda askeri açıdan denizcilik gelişmişti ama ticaretin olması açısından da yolcu gemileri de iyi iş görüyordu. O günün şartlarına göre 600 kişiyi başka bir kıtaya götürebiliyordu.

16. yüzyılda yaşamış, en ünlü, başarılı Türk Denizciler:

Piri Reis,

Barbaros Hayrettin Pasa,

Turgut Reis,

Kemal Reis,

Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa,

Piyale Pasa,

Murat Reis,

Oruç Reis’tir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü