1. Anasayfa
 2. Nedir

12 Haftalık Erkek Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür? Nasıl Anlaşılır?


0

Erkek Bebeklerin Ultrasondaki Görüntüleri Hakkında

Bebeklerin her hafta ultrasondaki görüntüsü

Bebeklerin her hafta ultrasondaki görüntüsü değişmektedir. 12 haftalık yani 3 aylık erkek bebeklerin ultrasonda nasıl göründüğünü merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. 

Evlilikten sonra ailelerin birçoğu çocukları olsun ister. Herkesin gönlünde farklı cinsiyetler olsa da hepsi canımızın parçası, ALLAH’ın da taktiridir. Gebelik haberini aldıktan sonra ilk merak edilen tabii ki cinsiyettir. Hafta hafta bebeğin gelişimini takip etmenin ayrı bir tadı vardır. Cinsiyet belli olana kadar düzenli kontroller yapılır, vitamin takviyeleri verilir. Doktorunuz cinsiyeti söylediğinde de hemen hastane çıkışı başta olmak üzere kıyafet ve oyuncak alışverişi başlar. Odanın rengine de karar verilir. Bakalım bebeğiniz 12 haftalık olduğunda nasıl bir görüntüye sahip olacak?

12
12 Haftalık Erkek Bebek Ultrasonda Nasıl Görünür? Nasıl Anlaşılır?

Ultrasonda Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

Kadın doğum uzmanları, gebelik sonrası ultrasonda kontrollere başlar. Kilosu, boyun, ense kalınlığı… Hepsini inceler ve gelişiminin nasıl olduğunu kontrol eder. Cinsiyet için biraz beklemek lazım. Bazen bebeklerin cinsiyetleri 11-12.haftada belli olsa da net sonuç için 16.haftayı beklemek gerekir. Erken tespit edilenlerde hata payı yüksektir, onun için 16 hafta olmadan alışverişe başlamayın. 

Ultrasonda Bebeğin Erkek Olduğu Hangi Belirtilerle Anlaşılır?

Ultrasonda erkek bebeğin anlaşılması için tabii ki cinsel organa bakılır ama bazen yüz hatları da belirtileri arasındadır. Çene yapısı kareye benzeyen ve alnı eğilmiş gibi görünen bebeklerin de erkek olma ihtimali yüksektir. 

İlginizi Çekebilir;  Instagram Gizli Hesaptan Nasıl Video İndirilir?

Kız bebekte ise durum farklıdır. Çene yapısı ovaldir, baş kısmı da konik gibidir. Bilimsel bir gerçekliği olmadığını unutmayın. 

Ramzi teorisini daha önce duymamış olabilirsiniz. Erken haftalarda cinsiyet tahmini için kullanılır. 6-7.hafta itibariyle eğer bebeğiniz sürekli sağ yana doğru kayıksa o zaman kız olma ihtimali vardır. Solda olduğu zaman erkek olduğunu düşünülür. Bu yöntem bazı yerlerde kullanılsa da kesin sonuç vermediği için uzman hekimler genelde bu teori ile sizlere cinsiyet söylemezler. 

Bebeğin Cinsiyeti Hangi Durumlarda Belli Olmaz?

Çok nadir de olsa bazen bebeğin erkek mi kız mı olduğu belli olmaz. Anlaşılmama nedeni ise annenin obezite sorunundandır. Çok fazla kiloda cinsiyet anlaşılmayabilir. Bebekler bazen öyle şekillerde dururlar ki haftalar, aylar geçer cinsiyet belli olmaz. Kullanılan ultrasonun eski model olması da bir nedendir. 

Ultrasona Göre Kız Dediler Ama Erkek de Olabilir Dediler Neden?

Cinsiyet belirleme için en etkili yol ultrason kontrolüdür. Bazen bebeğin duruşu, cinsel organın net şekilde görünmemesi de kız bebek yerine erkek bebek olma ihtimalini doğurur. Özellikle çok erken cinsiyet söylendiğinde bu sorun yaşanır. Kimi zaman erkek bebek denir ama kordon bağını cinsel organ zannettikleri için kız olma ihtimali de vardır. 16.hafta itibariyle yanılma payı diğer haftalara göre daha da azalmaktadır. 

Erkek bebek tespiti için penis, yumurtalık var mı yok mu diye bakılır. Kızlarda da cinsel organın dudak bölümleri kontrol edilir. Tabii, bacakları kapalıysa görmek zordur. Cinsiyette yapılan yanlışların büyük çoğunluğu kız bebeklerde olmaktadır. Erkeklerde durum daha net olduğu için yanılma payı azalır. Bebekler, ultrasonun olduğu yönde de değilse cinsiyet görülmeyebilir. Cinsiyet tahmini için cinsel organa bakılması şarttır. 

Ultrason Görüntüsüne Bakarak Cinsiyet Tahmini Yapma

Ultrason görüntülerine siz bakarsanız bir şey anlamayabilirsiniz. İlk başlarda ellerini, ayaklarını tespit etmeniz bile zor olabilir. Doktorunuz size cinsiyet söylerken; organ oluşumu olan noktayı gösterir, erkek ya da kız olduğunu söyler. Ultrasonun çıktısını alarak daha rahat görmeniz mümkündür. 

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü