1. Anasayfa
 2. Nedir

1 Ayda 2 Sefer Adet Olmak Normal midir? Hamile Olma İhtimalim Nedir?


0

1 ay içerisinde iki sefer adet olmanın farklı nedenleri vardır. Gebelik, dış gebelik, rahim bölgesinde oluşan kist, çikolata kisti ya da miyomların yer alması ve 2 sefer kanamaya yol açabilir.

1
1 Ayda 2 Sefer Adet Olmak Normal midir? Hamile Olma İhtimalim Nedir?

1 Ay içinde İki Kez Adet Olmanın Nedenleri

Gebelik

Ayda iki sefer kanama olmasının gebelikle bağlantısı vardır. Çünkü hamileliğin başlangıcında bu tür lekelenmeler yaşanabilir. 2 sefer kanamaya bir de göğüsler şişlik, hassasiyet, bulantı, istifra, eskiden sevdiğiniz gıdalar şimdi sevmeme ya da aşerme, bitkin hissetme ve sürekli yatma isteği görülebilir.

Doğum Kontrol Hapları 2 Sefer Kanamaya Neden Olabilir

Doğum kontrolü için farklı yollar kullanılsa da prezervatifle birlikte hap kullanımı daha yaygındır. Bu haplar, adetin kontrolü için kullanılsa da düzensizliğe de neden olabilir. 1 ay içinde 2 sefer adet olması da buna bağlı olabilir.

Dış Gebelik Kaynaklı 2 Kez Adet Olmak

Bebek isteyen aileler korunmasız ilişki sonrası testlerle hamile olduğunu öğrenebilir. Ama öyle durumlar var ki gebelik testi pozitif çıksa da yumurtalar rahim dışında bulunabilir ve buna dış gebelik ismi verilir. Çok uzun süre fark edilmezse annenin ve bebeğin yaşamı riske girebilir. Bu gebelik türü her 100 kişiden 1-2’sinde görülebilir.

Çikolata Kisti Namı Diğer Endometriozis

Halk arasında çikolata kisti olarak bilinen Endometriozis, rahmin iç kısmındaki tabakanın dışarı bölümde olması ile ortaya çıkar. Olağan bir şey değildir ve kadınlar 30 günde 2 sefer adet olabilir. Bu hastalığın tam sebebi henüz tespit edilememiştir ama ilaç veya ameliyatla tedavisi vardır.

İlginizi Çekebilir;  Bakara Suresi 183. Ayetin Meali

Polikistik Over Sendromu

1 ay içinde 2 sefer adetin nedenlerinden biri de polikistik over sendromudur. Her 100 kadından beşinde görülür, birçok rahatsızlığa göre çok görülür. Yumurtlamanın olağan şekilde yerine gelememesinden kaynaklanır. Hızlı ve kolay şekilde tedavi edilebilir.

Yoğun Stres Altında Kalmak

Stresin neden olmadığı hastalık yok denecek kadar azdır. Ruhsal bir sorun olsa da fiziksel boyuta dönüşür. Sıkıntıya girdiğimiz zaman salgılanan hormonlar bize zarar verir. Kadınlarda ise adetin bir ay içinde iki sefer olmasına neden olabilir.

Hızlı Kilo Alma ya da Vermek

Şok diyetler son dönemlerde çok revaçta ama aslında çok tehlikeli. Vücudun alışık olduğu bir düzen, kilo var, bu hızlı şekilde verilirse ya da alınırsa vücudunda dengesi bozulur. Kadınlar da 30 günde 2 sefer regl dönemi yaşayabilirler.

Tiroid Rahatsızlıkları

Vücudumuzun belirli bölgelerinde bezler vardır. Boğazda yer alan kelebek gibi olan bezlere de tiroid ismi verilir. Her organımız gibi tiroidin de işlevleri vardır. Bazı rahatsızlıklar nedeniyle tiroitler eskisi gibi çalışmaz ve yeteri kadar hormon salgılamaz. Aksi durumda da hormonlar aşırı salgılanır ve kadınlarda iki sefer adet görülebilir. Hekiminiz size uygun tiroid tedavisini uygulayınca adetiniz de düzelmeye başlayacaktır.

Erken Menopoz 2 Sefer Regle Neden Olabilir

Kadınlarda birden fazla adet görülmesi erken menopozdan kaynaklanabilir. Adet düzensizliğini ateş basması, psikolojide farklılıklar, beklenmedik davranışlar sergileme gibi semptomları vardır.

Kist Olabilir

Kist, keselere sıvı birikmesiyle oluşur. Yumurtalıklarda meydana gelen bu kistler değişik hormonları ortaya çıkarır ve adet düzensizliği yaşanır. Kadınlar 1 ayda iki sefer adet görebilir.

Sadece Bir Kere 2 Adet Görme

Normal şartlarda ayda iki kere adet görmek olağan dışıdır. Ama bu yaşamınız boyunca bir kere olmuşsa ve yinelememişse aslında endişe edilecek bir durum yoktur. Sürekli olduğu durumlarda bir uzman yardımı almanız gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Kedilerde Titreme Neden Olur? Nasıl Geçer?

Rahim Fibroidleri

Miyomlar da kadınlarda çok görülen bir sorundur. Rahim ribroidi ismi de verilir. Bunlar genelde iyi niyetlidir. Kanser gibi risk oluşturma ihtimali düşüktür. Yalnız bu miyomlar regl zamanı kanamanın çok fazla olmasına ve 15 günde bir adet olmaya neden olabilir.

Pelvik İnflamatuar Rahatsızlığı

Pelvik inflamatuar rahatsızlığının nedeni bakterilerin uterusa bölgesine doğru ilerlemesidir. Bu rahatsızlık cinsel birlikten dolayı ortaya çıkan enfeksiyonlardan kaynaklı olabilir.

Kanser Türleri

Kanser, vücudun bütün dengesini bozar ve kadınlarda 1 ay içinde iki sefer adeti tetikleyebilir. Tabii, bu neden diğer türlere göre daha az görülür. 2 sefer adet gördüm diye eyvah kanser oldum paniğine kapılmayın. Böylesi durumlarda hemen kadın doğum uzmanına giderek muayene olmanız gerekir.

İki sefer adet olmanın dini açıdan nasıl davranılması gerektiğini merak edenlere şöyle bir dip not düşelim: Hanefilere göre, iki regl zamanı arasında on beş gün temiz geçirilmelidir. Daha 15 gün olmadan tekrar kanama yaşanırsa buna adet denmez. İstihaza, özür kanı ismi verilir.

Bu İçeriği Nasıl Buldunuz ?
 • 0
  _yi
  İyi
 • 0
  k_t_
  Kötü